Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Curriculum Vitae, czyli CV lub inaczej życiorys zawodowy, stanowi zbiór informacji na temat doświadczenia zawodowego pracownika, ubiegającego się o zatrudnienie. Podczas tworzenia takiego dokumentu nietrudno popełnić błąd, który może skutkować obniżeniem wartości CV z perspektywy pracodawcy. Jakich błędów należy unikać w CV? Oto kilka porad.

Zbyt długie, nudne CV zirytuje pracodawcę
Jedną z najważniejszych zasad pisania CV jest zachowanie zwięzłej, rzeczowej formy tekstu. Niezależnie od tego, w ilu firmach pracowaliśmy i jak obszerne mamy doświadczenie zawodowe, wszystkie kluczowe informacje powinniśmy zawrzeć na jednej stronie A4. Kiedy rozpisujemy się na temat naszych osiągnięć i rozciągamy CV na 2-3 strony, wzbudzamy niechęć rekrutera do przeglądania dokumentu. Warto pamiętać o tym, że pracodawca nie ma czasu ani ochoty na analizę długich tekstów, zawierających dziesiątki zbędnych informacji.
Krótkie, esencjonalne CV łatwo się czyta i szybko selekcjonuje dane, co ma niebagatelne znaczenie w procesach rekrutacyjnych. Jak uniknąć nadmiaru treści w CV? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poradnikach online, w których udostępnione są przykłady wysokiej jakości CV. Bardzo pomocnym narzędziem, ułatwiającym układanie treści życiorysu, jest konfigurator CV dostępny na stronie Pracuj.pl i gotowe szablony krótkich CV.

Brak chronologii i bałagan treści w CV
Podczas pisania CV warto zwrócić uwagę na kwestię chronologii i układu tekstu. Tworząc CV, zawsze stawiajmy się w roli potencjalnego odbiorcy, który w CV szuka konkretnych i uporządkowanych informacji. Oznaką niedbalstwa w CV jest na przykład podawanie okresów zatrudnienia w przypadkowej kolejności. Inny błąd to konstruowanie życiorysu, począwszy od pierwszej pracy, jaką wykonywaliśmy w swoim życiu. Pracodawca chce jedynie wiedzieć, gdzie pracowaliśmy w ostatnich latach i nie interesuje go nasza zamierzchła przeszłość, co robiliśmy kilkanaście lat temu.

Złe formatowanie
W CV bardzo nie efektownie wygląda brak formatowania. Kiedy treści zlewają się w jedną całość albo wypunktowanie jest nierówne, dokument sprawia wrażenie niedokończonego bądź przygotowywanego bez namysłu. Błędem jest używanie w CV kilku różnych typów fontów (czcionek), kolorów i nadmiaru ozdobników. Nadmiar wizualnych dodatków również wywołuje efekt bałaganu i negatywnie wpływa na odbiór CV.

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS