Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

W dniu 28 września 2015r około godziny 3:30 uczniowie kółka astronomicznego: Klaudia Koczara, Franciszek Sornat, Weronika Gęślowska, Kamila Zięba i Nicolle Lach wraz z grupą dorosłych „zapaleńców”: Karoliną Kińdzier, Adą Gęślowską, Panem Dariuszem Świątkiem, Adrianem Świątkiem, Ryszardem Stawarczykiem i opiekunem koła Jerzym Baranowskim zebrali się, aby obserwować zaćmienie Księżyca i tzw. Krwisty Księżyc.

Zjawisko zaćmienia można było oglądać od godziny 2:11, kiedy to tarcza Księżyca zaczęła wchodzić w strefę półcienia. O 3:07 cała tarcza Księżyca znalazła się w półcieniu i zaczęła wchodzić w strefę cienia. Kulminacja zjawiska nastąpiła o godzinie 4:47. Od tego momentu Księżyc zaczął się powoli rozjaśniać. O 6:27 Księżyc opuścił strefę cienia przechodząc do półcienia – rozpoczęło się ponownie zaćmienie półcieniowe, które trwało do godziny 7:22. W Polsce można było je obserwować do 6:30, ponieważ wtedy znalazł się pod horyzontem.

Dodatkowo, właśnie tej nocy pełnia wypadła ok. godzinę po tym jak Księżyc przeszedł przez perygeum – czyli w najmniejszej odległości od Ziemi. Dlatego dla obserwatorów, jest on o ok. 14% większy i o 30% jaśniejszy niż zwykle. Od 1900 roku takie zjawisko można było podziwiać tylko 5 razy: w latach 1910, 1928, 1946, 1964 oraz 1982. Kolejna taka okazja będzie w 2033 roku.

Autorem zdjęć jest Pan Dariusz Świątek.
Opiekun kółka astronomicznego: Jerzy Baranowski.

Nadesłał
Jerzy Baranowski

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS