Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

W ostatnim artykule wykorzystałem badania „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad z jesieni 2015 r. aby omówić kulturę pracy w Polsce. Tym razem bazując na nowszych danych skupię się na kwestii rotacji pracowników.

Temat jest dość wieloznaczny. Jeszcze nie tak dawno, w minionym ustroju, stabilność zatrudnienia była niemal pewnikiem. Obecni emeryci bardzo często przepracowywali niemal całe swoje życie zawodowe w jednym zakładzie pracy. Sytuacja uległa zmianie po wprowadzeniu ustroju wolnorynkowego – praca stała się towarem, a tzw. mobilność pracowników ich ważnym walorem. Pracodawcy doceniają doświadczenie zawodowe zdobyte w poprzednich miejscach pracy, a sami zatrudnieni coraz częściej nie obawiają się zmian.

Według badań „Monitora” w pierwszym kwartale 2016 r. rotacja pracowników w Polsce wyniosła 25%, wzrosła w stosunku do czwartego kwartału roku ubiegłego o 1 punkt procentowy, natomiast w II kwartale 2015 r. wynosiła aż 27%. Wówczas wyższy wskaźnik w Europie miały tylko Wielka Brytania (29%) i Włochy (28%). Obecny wynik, mimo, że niższy, daje nam pierwsze miejsce w Europie wśród badanych krajów. Za nami jest właśnie Wielka Brytania i Francja (po 24%).

Przyczyny zmiany pracy są chyba bardziej istotne niż sam wskaźnik. Tutaj wśród ankietowanych widać raczej pozytywy. Aż 44% respondentów zmieniło pracę ze względu na lepsze warunki (być może spora ich część znalazła dobrą ofertę na www.pracuj.pl), 21% z powodu osobistej chęci zmiany. Blisko tego drugiego wyniku są jednak niezadowolenie z obecnego pracodawcy i zmiana struktury firmy (odpowiednio 18 i 17%).

Z powyższych danych wynika, że sytuacja pracowników w Polsce zmierza w stronę modelu zachodnioeuropejskiego. Przejęliśmy już wiele cech tamtejszych rynków pracy, w tym również sporą mobilność. Dobrze, że przyczynami zmiany pracy są coraz częściej własne chęci a nie konieczność, jednak należy pamiętać o stronach negatywnych. Wiele z tych zmian na lepsze to tylko małe kroczki. Mimo wszystko są to kroki do przodu.

Szanse na dużą rotację pracowników maleją w mniejszych miastach. Głównym powodem jest znacznie mniejsza ilość ofert z pracą (można to porównać tutaj: http://www.pracuj.pl/praca/sulęcin;wp).

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS