Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Wypoczynek powinien wiązać się z miłymi chwilami. Żeby jednak nic nie zakłóciło nam dobrego nastroju, warto się zabezpieczyć. Dlatego przed wyjazdem znajdź dobre ubezpieczenie turystyczne. W tym artykule podpowiemy Ci, co jest szczególnie istotne przy wyborze odpowiedniej oferty. Nie czekaj i ruszaj z nami w podróż po świecie polis!

Ubezpieczenie podróżne może uratować nas przed wydatkami, a także realnie pomóc w trudnej sytuacji. Ważne jednak, żeby tak dobrać ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, żeby nie martwić się o to, czy nasza polisa pokryje ewentualne szkody. Jak o to zadbać i wybrać optymalną ochronę?

Suma ubezpieczenia podstawą każdego ubezpieczenia!

Jednym z kluczowych pojęć przy wyborze ubezpieczenia turystycznego jest suma ubezpieczenia. Kwota w polisie oznacza górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najlepiej zobrazuje to przykład:

Podczas wakacji we Włoszech doszło do wypadku, którego konsekwencją okazało się złamanie ręki. Włoski szpital, który nastawił kość, wykonał komplet badań i założył specjalną szynę wystawił turyście rachunek na 2000 euro. To jednak nie wystarczyło i potrzebna była odpowiednia rehabilitacja już po powrocie. Poszkodowany posiadał ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, jednak suma ubezpieczenia wynosiła zaledwie 10000 euro. W efekcie będzie musiał z własnej kieszeni zapłacić brakującą sumę. 

Zakres ochrony, czyli punkty, których nie może przegapić

Zakres ubezpieczenia to kolejny istotny termin, który warto znać przed wyborem ubezpieczenia turystycznego. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) oraz w karcie produktu znajdziemy najważniejsze informacje na temat tego, co wchodzi w zakres ochrony. Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie podróżne? Warto tu wymienić takie aspekty jak:

  • nieszczęśliwe wypadki – czyli większość kontuzji, do jakich dochodzi w trakcie wyjazdu. Jeśli do zdarzenia dojdzie nieintencjonalnie, możemy liczyć na pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego.
  • koszty leczenia – wizyta w zagranicznym szpitalu może być kosztowna. Pamiętajmy, że poza Polską nie jesteśmy objęci powszechnym systemem zdrowotnym i nawet krótka konsultacja medyczna może wiązać się z kosztem kilkuset euro. Sprawdźmy więc, czy ubezpieczenie na wyjazd za granicę zapewni nam właściwą ochronę.
  • pomoc medyczna – pokrycie wydatków to jedno, ale wartościowe ubezpieczenia turystyczne zapewniają także wsparcie w organizacji pomocy medycznej, które działa podobnie do assistance auta, zapewniającemu dostęp do niezbędnych usług.
  • OC w życiu prywatnym – pamiętajmy też, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku możemy również wyrządzić szkodę innym. Dlatego dobrze, jeśli ubezpieczenie na podróż za granicę zawiera OC.
  • ubezpieczenie bagażu – nie zapomnijmy o innych aspektach podróży. Zagubione bagaże na lotnisku czy podczas podróży autokarem to wciąż nierzadkie przypadki. Można zabezpieczyć się także na tę ewentualność.
  • odwołany lot, utracona przesiadka – często wyjazd składa się z kliku etapów. Nie pozwólmy, żeby odwołany lot spóźniona przesiadka zepsuły starannie zaplanowaną podróż.
  • pomoc prawna – nieznajomość przepisów może zaszkodzić, ale nie musi. Jeśli w ramach ubezpieczenia podróżnego posiadamy możliwość konsultacji prawnej, możemy wyjść z kłopotów obronną ręką.

Okres ubezpieczenia turystycznego – sprawdź, czy jesteś na pewno ubezpieczony!

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie konstruują zapisy warunków ubezpieczenia na wyjazd za granicę. W jednym przypadku polisę będziemy mogli wykupić w przeddzień wyjazdu, w innym jednak obowiązywać będzie okres karencji. Dlatego też lepiej pomyśleć o nim wcześniej niż później.

Za przykład może posłużyć ubezpieczenie w podróży dostępne w Balcia. Według karty produktu odpowiedzialność rozpoczyna się najwcześniej w momencie przekroczenia granicy, a kończy po powrocie do kraju. Mamy tu więc jasne wskazanie, w jakim okresie jesteśmy ubezpieczeni. Jest to typowe ubezpieczenie na podróż za granicę, które zadba o nas tuż po przekroczeniu granicy.

Wyłączenia – w tych sytuacjach ubezpieczenie podróżne nie zadziała!

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego są wyłączenia z odpowiedzialności. Są to wskazane w OWU sytuacje, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam odszkodowania lub wsparcia.

Przed wyjazdem dobrze zweryfikować nasze plany z ewentualnymi wyłączeniami. Do najpopularniejszych należą sporty ekstremalne czy przypadki wystąpienia szkody w momencie, kiedy ubezpieczony był nietrzeźwy. Wówczas często towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania.

Cena, cenie nie równa, ale warto ją sprawdzić

Wszystkie wymienione wcześniej czynniki wpływają nie tylko na jakość ubezpieczenia turystycznego, ale i jego cenę. Sugerowanie się kosztem polisy może być zgubne, ponieważ niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują wyłączenia czy niską sumę ubezpieczenia jako sposób na obniżenie ceny polisy. Jednak oszczędzone w ten sposób kilkadziesiąt złotych można porównać do kilku tysięcy euro kosztów leczenia za granicą? Dlatego kryterium cenowe ubezpieczenia podróżnego oczywiście warto wziąć pod uwagę, ale tylko w kontekście tego, jaki zyskujemy zakres ubezpieczenia.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS