Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Internetowi oszuści nie odpoczywają. Wykorzystując wzmożoną aktywność internautów, bezlitośnie wprowadzają ich w błąd, podszywając się pod bliskie osoby i prosząc o wsparcie. Inny schemat działania obejmuje transakcje kupna lub sprzedaży na popularnych platformach internetowych. Próbują nakłonić ofiarę do kliknięcia w link, który rzekomo służy do uregulowania opłaty za przedmiot. Policjanci alarmują – bądź czujny i nie daj się oszukać w wirtualnym świecie!

W jaki sposób działają oszuści internetowi? Poznaj ich popularne metody:

Metoda działania oszustów, numer 1:
Jedną z popularniejszych metod na oszukanie drugiego człowieka, jest podszycie się pod „bliską osobę”. Złodziej zakłada sobie konto do złudzenia przypominające profil naszego znajomego lub krewnego. Osoba ta z takiego konta informuje, że znalazła się w kłopotliwej sytuacji – na przykład, jest na zakupach i nie może opłacić rachunku, dlatego prosi o podanie kodu BLIK i potwierdzenie transakcji. Może również poprosić o przelanie środków na podany numer konta.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności należy skontaktować się z członkiem rodziny lub przyjacielem (najlepiej dzwoniąc na zapisany w telefonie numer) i zweryfikować, czy to naprawdę ta osoba prosi o wsparcie finansowe. Praktyka pokazuje, że w większości przypadków rozmówca nie prosił o żadne pieniądze. Ostrzegamy również, aby nigdy nie udzielać żadnych danych, nawet numeru telefonu, przed potwierdzeniem autentyczności sytuacji. Czasami taka informacja może posłużyć oszustom do generowania gigantycznych rachunków telekomunikacyjnych na nasz koszt.

Metoda działania oszustów, numer 2:
Na platformach umożliwiających wystawianie przedmiotów „z drugiej ręki”, kontaktuje się z nami osoba zainteresowana zakupem. Kieruje do nas szczegółowe pytania dotyczące oferowanego przedmiotu i obiecuje przesłanie linku, po którego kliknięciu otrzymamy wpłatę na nasze konto.

Żaden serwis sprzedażowy nie działa w ten sposób. Klikanie w linki, pomijając bezpieczne metody płatności, zazwyczaj kończy się oszustwem. To samo dotyczy prób zakupu przedmiotu. Policjanci jednoznacznie ostrzegają przed takimi działaniami.

Bądź czujny i nie daj się internetowym oszustom!

 

Źródło: Policja Sulęcin

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS