Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

List otwarty do Burmistrza Sulęcina Pana Dariusza Ejcharta w sprawie planu budowy obiektów sportowych i kulturalno – rozrywkowych na terenie byłego cmentarza.

Szanowny Panie Burmistrzu!

Zgodnie z projektem rewitalizacji „parku miejskiego” w Sulęcinie, mają tam powstać obiekty sportowe i kulturalno-rekreacyjne takie jak: wielofunkcyjne boisko, skatepark, fontanna z brodzikiem, galeria wystaw artystycznych, a także letnia scena koncertowa z kawiarnią i placem piknikowym. Cieszy mnie fakt, że w naszym mieście planuje się wybudowanie takich obiektów. Mam jednak bardzo poważne wątpliwości, czy zaplanowana ich lokalizacja na terenie byłego cmentarza jest właściwa.

Po II wojnie światowej obecny „park miejski” był w dużej części cmentarzem. Ponieważ nie został właściwie zabezpieczony, uległ zniszczeniu i dewastacji. Z czasem pousuwano zniszczone nagrobki. Wielu sulęcinian ciągle pamięta niektóre zdarzenia związane z tym cmentarzem. W latach sześćdziesiątych XX w., zburzono i usunięto mur okalający cmentarz. Na początku lat siedemdziesiątych, wzdłuż płotu przy terenie Liceum Ogólnokształcącego wykonano bieżnię do zajęć wychowania fizycznego. W trakcie prac polegających na wyrównaniu terenu odkopano szczątki ludzkie. W tym czasie widać jeszcze tam było charakterystyczne zagłębienia terenu po zapadających się grobach. W latach osiemdziesiątych, w trakcie rozbudowy hali gimnastycznej LO, podczas wykonywania robót ziemnych, doszło do rozkopania grobów ze szczątkami ludzkimi.

W świadomości wielu mieszkańców naszego miasta, teren ten ciągle kojarzony jest jest z cmentarzem. Fakt usunięcia nagrobków i nazwania cmentarza „parkiem miejskim”, nie sprawił, że teren ten stał się odpowiedni do budowania na nim obiektów sportowych i kulturalno – rozrywkowych, gdyż ciągle spoczywają tam prochy i szczątki ludzkie. Organizowanie na terenie cmentarnym zawodów, gier i zabaw sportowych, koncertów i pikników zawsze będzie budziło niesmak, wstyd i zażenowanie.

Dlatego zwracam się do Pana z prośbą o zaniechanie planów budowy w tym miejscu obiektów sportowych i kulturalno – rozrywkowych. Jest w Sulęcinie wiele niezagospodarowanych terenów nadających się na tego typu obiekty, np.: plac na rogu ulic Żeromskiego i Piastowskiej, teren Ogródka Jordanowskiego, teren przy budowanym kąpielisku miejskim itp..

Teren cmentarza, można oczywiście na nowo zagospodarować, ale w sposób zgodny z polską kulturą i tradycją. Można tam urządzić, park, ogród botaniczny, arboretum, lapidarium czy rosarium – miejsce cichego odpoczynku, spacerów i podziwiania urządzonej tam zieleni, oczywiście pod warunkiem godnego upamiętnienia spoczywających tam zmarłych.

Traktowanie z należytym szacunkiem miejsc wiecznego spoczynku zmarłych jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji, religii i cywilizacji, jest oznaką wysokiego poziomu kultury społeczeństwa. Budowanie na cmentarzach obiektów służących do zabaw i rozrywek, w sytuacji gdy w pobliżu są niezagospodarowane tereny, wydaje się być niezrozumiałe, niestosowne, być może, tylko nie do końca przemyślane.

Panie Burmistrzu, chciałbym, aby moja prośba była poważnie rozpatrzona, wnikliwie przemyślana i uwzględniona. Mam nadzieję, że znajdzie Pan rozwiązanie, które sprawi, że z odnowionego „parku miejskiego”, jak i z wybudowanych w odpowiedniej lokalizacji obiektów sportowych i kulturalno – rozrywkowych, wszyscy będziemy dumni, i bez przeszkód będziemy mogli z nich korzystać.

Z poważaniem
Edward Woźniak

źródło: http://naszsulecin.pl/home,4,nasz_sulecin.html

3 odpowiedzi na ten artykuł
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS