Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

Nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Na wspólnej ziemi”organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jego organizatorem była Fundacja SHALOM. Konkursu skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zasadniczym celem konkursu było poznanie bogatej historii i tradycji Żydów polskich, ich wkładu i miejsca w dziejach społeczności lokalnych w ciągu wieków wspólnej historii. Tematyka konkursu dotyczyła dziejów regionalnych społeczności żydowskich w miejscu zamieszkania uczestników konkursu (lub innym, wybranym miejscu, do którego uczeń dotarł). Ważne było też wskazanie znaczenia, jakie uzyskana wiedza ma dla zrozumienia przeszłości i współczesności oraz podkreślenie jej wpływu na kształtowanie przyszłości.

Laureatką konkursu została uczennica klasy III gimnazjum – Marta Łysakowska. Uczennica przygotowała nagrodzony przewodnik po nieistniejącym mieście pod kierunkiem nauczycielki historii Wioletty Kaźmierczak. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się 4 czerwca 2016 r. w Teatrze Kwadrat w Warszawie z udziałem przedstawicieli prezydenta Polski, premier, minister edukacji narodowej, prezydent miasta Warszawy oraz attaché kulturalnego Izraela w Polsce. Dyplomy i nagrody szczęśliwym laureatom z całej Polski i różnych szkół wręczał w obecności dumnych rodziców i opiekunów prof. Paweł Śpiewak, członek jury, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W ramach finału uczniowie mieli także okazję zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przenieść się w przeszłość, żeby poznać 1000 lat historii Żydów w Polsce. Wrażenia z obejrzenia ekspozycji, którą można dotknąć, obejrzeć, a nawet zatańczyć, były niezapomniane. Cieszymy się z ogólnopolskiego sukcesu naszej uczennicy.

Wioletta Kaźmierczak

Nadesłała
Katarzyna Dziadas SOSW

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS