Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Szkoły

Dnia 25 lutego 2016r Katarzyna Łysakowska oraz Maciej Tracz, uczniowie klasy IIc, w ramach dodatkowych zajęć z biologii i fizyki, pod opieką p. Urszuli Jaworskiej, oraz p. Jerzego Baranowskiego, wybrali się do okolicznych lasów w celu przeprowadzenia eksperymentu w ramach Międzynarodowego Programu Bogolubowa- Infelda.

Teren całego naszego kraju został podzielony na kwadraty o boku 50 km. Nasze Liceum zbierało mchy z terenu 4 takich kwadratów. Uczniowie, w towarzystwie leśniczego p. Marka Pławuszewskiego, z zamiłowania ornitologa, odwiedzili cztery pobliskie nadleśnictwa, gdzie wraz z nauczycielami szukali, rozpoznawali i zbierali niezbędne do przeprowadzenia analizy, rokietniki pospolite. Cały projekt polegał na zbadaniu zawartości jonów metali ciężkich w mchach, które kumulują w swoich komórkach wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Zadaniem uczestników było nie tylko znalezienie i zebranie danej rośliny, ale również określenie współrzędnych geograficznych odwiedzonych miejsc, sporządzenie notatek na temat przeprowadzanych badań, a następnie oczyszczenie i wysuszenie mchów oraz przekazanie ich do Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej oraz Instytutu Botaniki Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ten sposób nasza szkoła będzie miała swój wkład w powstanie mapy zanieczyszczenia środowiska na terenie naszego kraju.

Kinga Wieczorek, klasa IIb

Nadesłał p. Jerzy Baranowski (I LO im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie)

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS