Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W dniu 14 maja 2014r. w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach formuły „Lekcja historii w Domu Joannitów” odbył się wykład pt. „Polacy i Niemcy po II wojnie światowej na ziemi lubuskiej”. Wygłosił go znany historyk, regionalista i działacz społeczny z Witnicy, p. Zbigniew Czarnuch. W ramach wykładu odbyła się także promocja książki pt. „Samozwańcze konsulaty – rzecz o emocjonalnym stosunku Niemców i Polaków do tego samego skrawka ziemi” pod redakcją naszego gościa.
Publikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska ( Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa.
Zbigniew Czarnuch w roku 1945 znalazł się w Witnicy, gdy jego ojciec został tutaj wyznaczony na stanowisko burmistrza. W latach młodzieńczych był mocno zaangażowany w działalność harcerską i do dziś wspomina swój udział w likwidowaniu śladów niemieckich w Witnicy. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracował m.in. w Warszawie, Poznaniu i Zielonej Górze. W latach 80-tych XX w. ponownie zamieszkał w Witnicy, gdzie stworzył Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji oraz został prezesem Towarzystwa Przyjaciół Witnicy. Jest inicjatorem utworzenia Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia „Pro Europa Viadrina” i członkiem redakcji gorzowskiego „ Rocznika Historii Regionu Warty”. Z. Czarnuch w trakcie wykładu skoncentrował swoją uwagę głównie na relacjach pomiędzy Polakami i Niemcami po zakończeniu II wojny światowej oraz w czasach współczesnych. Podkreślił, jak ważne dla wzajemnego zrozumienia i pojednania obu narodów są kontakty zwykłych ludzi, często skuteczniejsze i bardziej owocne, niż oficjalne spotkania polityków. W trwającym 1,5 godz. wykładzie uczestniczyło około 50-u mieszkańców naszego miasta, w tym m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Sulęcina Leon Szczepański.


Tekst: Jacek Cieluch
Zdjęcia: Wiesław Wilczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS