Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Jedna dziesiąta powierzchni Powiatu Sulęcińskiego zostanie objęta ogólnokrajową inwentaryzacją dzików, zrządzoną przez Ministra Środowiska.

Inwentaryzacja dzików pędzeniami próbnymi prowadzona będzie w oparciu o jednostki Lasów Państwowych nadleśnictwa.

Terminy inwentaryzacji:
– Nadleśnictwo Sulęcin w dniu 22 października w godzinach 7:30 – 17:00 oraz 23 października w godzinach 9:00 – 15:00,
– Nadleśnictwo Międzyrzecz w dniu 22 października w godzinach 7:30 – 17:00 oraz 23 października w godzinach 9:00 – 15:00,
– Nadleśnictwo Ośno Lubuskie w dniu 22 października w godzinach 7:30 – 17:00 oraz 23 października w godzinach 9:00 – 15:00,
– Nadleśnictwo Lubniewice w dniu 22 października w godzinach 7:30 – 17:00 oraz 23 października w godzinach 9:00 – 15:00,
– Nadleśnictwo Torzym w dniach 24,25,26 października w godzinach 8-17
– Nadleśnictwo Cybinka w dniach 24,25,26 października w godzinach 8-17

Inwentaryzacja ma na celu określenie zagęszczenia dzików na 1000 ha. Uzyskane informacje o zagęszczeniu będą wykorzystane przy podejmowaniu decyzji w zapobieganiu rozprzestrzeniania się groźnej choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W związku z powyższym może wystąpić zwiększone ryzyko zagrożenia drogowego spowodowanego wtargnięciem zwierząt na drogę. Podpowiadamy jak uniknąć tragedii.

Minimalizujemy ryzyko – Jeśli widzimy zwierzę stojące przy drodze, od razu zwalniamy i liczymy się z tym, że spróbuje ono w ostatniej chwili przebiec przed autem.

Hamujmy, ale nie za wszelką cenę! – Jeśli widzimy na drodze zwierzę, spróbujmy maksymalnie wytracić prędkość. Przed ostrym hamowaniem warto się jednak upewnić, czy np. z tyłu nie pędzi ciężarówka lub szybkie auto. Lepiej mieć dzika na masce niż TIR-a w bagażniku!

Nie omijajmy przeszkody – Gwałtowne manewry przy wyższych prędkościach z reguły kończą się utratą panowania nad autem, to może doprowadzić do uderzenia w drzewo lub zderzenia z autem jadącym z przeciwka. Nie liczmy na to, że układ ESP zawsze wyprowadzi nas cało z takiej opresji!

Nie trąbimy, nie migamy światłami
– Wiele zwierząt reaguje w takiej sytuacji zupełnie inaczej,
niż byśmy tego oczekiwali – zamiast uciec z drogi, może po prostu zastygnąć w bezruchu – tak podpowiada mu instynkt.

Informację nadesłała:
Marzena Kupisz
PCZK w Sulęcinie

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS