Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

Kowalstwo jest rzemiosłem, które wykonuje kowal przy pomocy narzędzi kowalskich, które stanowią kowadło, kowalski młotek, palenisko oraz rękawice i fartuch ochronny przed ewentualnymi oparzeniami. Miejscem wykonywania zawodu kowala jest kuźnia, która najczęściej była i jest kojarzona z podkuwaniem koni. Dzisiejsze zajęcia w ramach folkowych wakacji organizowanych przez Sulęciński Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną prowadził podkuwacz koni Łukasz Rusakiewicz z Lubniewic, który również jest pasjonatem i trenerem koni. Swoje rzemiosło poznał i kształtował u mistrza kowalstwa Pana Antczaka z Olsztyna.

Uczestnicy zajęć poznali historię kowalstwa oraz sami zobaczyli, jak trudnym jest zawodem, które wymaga precyzji i umiejętności. Chętni mieli okazję spróbować własnych sił operowania młotkiem kowalskim przy tworzeniu podkowy. Każde dziecko na pamiątkę spotkania otrzymało od Pana Rusakiewicza prawdziwą podkowę na szczęście.

Chociaż współczesny podkuwacz koni porusza się kuźnią na czterech kołach, którą jest samochód, a stałe palenisko zamieniło się w przenośny piec gazowy do podgrzania żelaza, jednak technika podkuwania koni i wykonywania podków nie zmieniła się od wieków. Podkowa ma moc, przyciąga do siebie powodzenia, szczęścia i pieniędzy. Jak głoszą legendy, już w X wieku była uważana za rzecz magiczną, która odpędzała demony z powodu materiału, z którego jest wykonana. Ludzie nadal wierzą, że żelazo odpędza od siebie złe siły. Podkowa ze względu na swój kształt kojarzona jest z dobrobytem i bogactwem, a kto wejdzie w jej posiadanie szybko stanie się bogaty. Tyle na temat żelaznego szczęścia, którym jest podkowa, mówi historia. Czy każdemu z uczestników zajęć przyniesie szczęście, pokaże czas. My tego szczęścia życzymy.

Kolejne spotkanie we wtorek 8 sierpnia o godzinie 10.00, tym razem w rynku przy fontannie. Organizatorzy ponownie przygotowali ludową niespodziankę.

Maciek Barden

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS