Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Szkoły

Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy bierze udział w VIII edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”. Jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerami są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Minister Edukacji Narodowej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Celem projektu jest upamiętnienie osób, zwykłych ludzi, którzy dzięki swojej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich. Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską. Nie był im obojętny los skazanego na zagładę narodu. Nasi uczniowie odszukali w lokalnym środowisku takiego bohatera. Był twórcą systemu opieki medycznej po II wojnie światowej w Sulęcinie oraz w okolicach. Pragniemy przypomnieć naszej społeczności i przywrócić do zbiorowej pamięci wyjątkową postać. Bohaterem projektu jest doktor Mirosław Dudek. Pośmiertnie Zofia i Mirosław Dudkowie zostali uhonorowani przez Instytut Pamięci Narodowej „Yad Vashem” w dniu 31 października 1991 roku Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Ich imiona zostały uwiecznione na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Jerozolimie. Uczniowie przygotowują różne działania upamiętniające tę postać wśród uczniów oraz na terenie Sulęcina. Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkową postacią i działalnością doktora Mirosława Dudka. Prezentacja będzie dostępna do obejrzenia w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie.

Wioletta Kaźmierczak

Mirosław Dudek
Urodził się 26 października 1908 roku w Karwinie, powiat Rysztat (Czechosłowacja). Pochodził ze śląskiej rodziny-ojciec był górnikiem.Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom lekarza uzyskał w 1936 r. Po studiach praktykował jako lekarz w Kowlu, a następnie we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie był również wicedyrektorem szpitala.Był strzelcem podhalańskim i żołnierzem Armii Krajowej, komendantem szpitala w powstaniu warszawskim.Należał do Narodowych Sił Zbrojnych -pseudonim „Starża“. Był twórcą opieki szpitalnej w Sulęcinie, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Sulęcinie w latach 1947-1957.Doktor Mirosław Dudek pełnił różne inne funkcje. Był lekarzem Szkoły Przemysłowej, Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, Państwowego Domu Dziecka i Starców, pełnomocnikiem do spraw lecznictwa, kierownikiem komisji lekarskiej i lekarzem sądowym. Z jego inicjatywy powstały również inne placówki medyczne: Izba Porodowa i Ośrodek Zdrowia w Ośnie Lubuskim i w Słońsku. W maju 1950 roku doktor zorganizował pierwszą na Ziemi Lubuskiej powiatową stację pogotowia ratunkowego.Mirosław Dudek prowadził również działalność społeczną. Był radnym Miejskiej Rady oraz założycielem ogniska Szkoły Muzycznej.Otrzymał szereg odznaczeń państwowych: Odznakę Honorową „Za zasługi w rozwoju województwa zielonogórskiego”, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Brązowy Medal Zasługi dla Obronności Kraju, Honorową Odznaką NFOZ, Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS