Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Nie tak dawno opisywałem jak przedstawia się statystyka bezrobocia w Polsce na koniec III kwartału br. Tym razem skupię się na naszym powiecie, bardziej w liczbach bezwzględnych.
Zacznę od podstawowej danej – w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sulęcinie we wrześniu zarejestrowanych było 1106 bezrobotnych, z czego 534 stanowiły kobiety. Jest to wzrost o 4 osoby w stosunku do danych na koniec sierpnia (kobiet bezrobotnych jest mniej o 10 osób). Mamy więc po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost liczby bezrobotnych wobec miesiąca poprzedniego, choć nie jest to wzrost duży, wiązać się może z końcem prac sezonowych.

Niezmiennie natomiast notujemy spadek liczby osób posiadających prawo do zasiłku. Na koniec września było to 161 osób, gdy w sierpniu takie prawo miały 172 osoby. Z 89 do 90 wzrosła liczba kobiet mogąca otrzymać świadczenie dla bezrobotnych. Można powiedzieć, że nie jest to wielka zmiana, jednak tylko ok. 14% ogółu bezrobotnych otrzymuje zasiłek.

Jak zwykle ważna jest struktura wiekowa osób niepracujących, i znów mamy dwie „grupy podwyższonego ryzyka” – osoby do 30 roku życia i powyżej 50 roku życia. W obu grupach zanotowano nieznaczny wzrost w stosunku do końca sierpnia. Obecnie 321 osób poniżej 30 roku życia (w sierpniu 312) oraz 365 osób (wobec 363) powyżej 50 roku życia jest zarejestrowanych w PUP. Oczywiście nie zmieniła się znacząco proporcja kobiet do mężczyzn – to kobiety są większością wśród młodych bezrobotnych, a mężczyźni wśród osób 50+. I, o dziwo, ich liczba nie uległa zmianie w stosunku do sierpnia. Odpowiednio 216 osób wśród młodszych i 110 wśród starszych bezrobotnych to kobiety. Bezrobotnym podpowiadamy, aby szukać ofert na http://www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp

Nieznacznie wzrosła liczba osób niepracujących ciągiem powyżej 12 miesięcy, z 540 do 543. Minimalnie zmniejszyła się liczba długotrwale bezrobotnych pań – o 3 osoby, z 268 do 265. Długotrwale bez pracy pozostaje więc w powiecie więcej mężczyzn niż kobiet. O jedną osobę wzrosła natomiast liczba bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych, z 302 do 303 osób, wygląda na to, że była to kobieta, gdyż ich liczba również wzrosła o 1 osobę, obecnie jest ich 172.

Podsumowując można powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy w powiecie sulęcińskim niemal nie uległa zmianie. Niewielkie wzrosty kilku statystyk można uznać za unormowane. Niedługo koniec października, być może uwidoczni się zakończenie sezonu rolniczego i pojawi się nieznaczny wzrost bezrobocia. Miejmy nadzieję, że tendencja wzrostowa jednak nie nastąpi. Baza ofert pracy z całej Polski, którą warto zobaczyć jest na www.pracuj.pl. Zachęcamy do aktywnego śledzenia rynku pracy i sprawdzania nowych możliwości, jakie się pojawiają.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS