Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Prokrastynacja – termin dość skomplikowany, ale wielu z nas zna go aż zbyt dobrze z własnego życia, oznacza odkładanie spraw na później. W codziennych czynnościach odkładanie błahych spraw może nie być problematyczne, jednak w życiu zawodowym może prowadzić do poważnych konsekwencji, z utratą pracy włącznie.

Sam termin wywodzi się z łaciny i oznacza zwyczajnie „zwłokę”, stosuje się go jednak do określania uporczywego odkładania obowiązków na późniejszy termin. O dziwo, ten problem rzadko dotyczy osób pobłażliwie traktujących swoje obowiązki, a raczej osoby ambitne, które odczuwają niepokój i brak wiary w siebie już na etapie przygotowania do wykonania czynności – uciekają przed wykonaniem zadania z obawy, że nie podołają. Zjawisko od niedawna psychologowie zaczęli traktować jako jednostkę chorobową na tle depresyjno-lękowym. Opracowano nawet charakterystyczny schemat jak wygląda proces odkładania zadań na później.

Dla wszystkich mających taki problem i osób, które chcą im pomóc przedstawiamy kilka porad.
– praca nad sobą i rozwój osobisty – trzeba skupić się na poprawieniu własnej samooceny, by nie bać się nowych wyzwań i stawić czoło wyzwaniom, nie unikać próbowania nowych rzeczy i dyscyplin. Każda nowa umiejętność kształtuje charakter i poprawia ocenę własnej wartości. Samodoskonalenie jest trudnym procesem, jednak przynosi długotrwałe efekty.
– dać sobie prawo do porażek i nie bądź ofiarą własnego perfekcjonizmu – oczywiście należy starać się wykonywać powierzone zadania możliwie dokładnie, lecz mieć świadomość, że nie wszystko zawsze musi wyjść idealnie. Porażki powinno się traktować jako lekcję pokory, sprawiające, że nie osiada się na laurach i wyznacza sobie nowe cele. Porażki czynią silniejszymi, a nie da się przejść przez życie wyłącznie odnosząc sukcesy.
– nie obawiać się własnej niedoskonałości – tylko dzięki działaniu, nie zaś bezczynności można stać się lepszym.
– metoda prób i błędów – nie istnieje jedyna, z góry ustalona ścieżka prowadząca do sukcesu, należy poszukiwać różnych sposobów realizacji zadania i wybrać ten, który jest najskuteczniejszy.
– mieć wszystko pod kontrolą – wielu cierpiących na prokrastynację lubi mieć kontrolę nad własnym życiem, co przynosi niestety częstą ucieczkę od bieżących zobowiązań. Można to przekuć w zaletę traktując terminowe wykonywanie obowiązków jako świadomą decyzję, a nie smutną konieczność.
– nagradzanie siebie – warto wykorzystać działający w mózgu układ nagrody. Po każdym zadaniu można zrekompensować trud czymś co sprawia przyjemność, w zależności od preferencji. Powoduje to, że samemu sobie udowadnia się, że włożony trud się opłaca.

W przypadku, kiedy odczuwa się, że problem wymyka się spod kontroli nie należy wahać się, tylko udać do specjalisty psychologa. Problem nie jest błahy, jego lekceważenie może przynieść fatalne skutki w życiu zawodowym, w tym utratę pracy (której zawsze można szukać na http://www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp)

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS