Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W dniu 22 października w Centrum Współpracy Polsko – Niemieckiej odbył się wykład pt. ,,Uwarunkowania przyrodniczo – geograficzne Ziemi Sulecińskiej”. W roli referenta wystapił p. dr Kamil Szpotkowski, adiunkt Zakładu Krystalografii, Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jest on autorem 5 książek na temat przyrody Pojezierza Międzychodzkiego oraz wielu publikacji, m.in. w czasopismach z listy filadelfijskiej. Ponadto opracowuje i zamieszcza artykuły naukowe w wydawnictwach specjalistycznych w kraju i za granicą. Ziemia Sulęcińska jest obszarem niezwykle interesującym ze względu na rzeźbę i ukształtowanie geologiczne, co zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu. Także pokrycie terenowe z licznym udziałem lasów i jezior powoduje, iż coraz więcej turystów odkrywa niepowtarzalne krajobrazy naszej małej ojczyzny. Ze względu na urokliwe położenie Ziemia Sulęcińska (wówczas Oststernberger Land) określana była przez Niemców mianem Sulęcińskiej Szwajcarii. Dr Szpotkowski oparł swoje wystąpienie o bogaty materiał faktograficzny i zdjęciowy obrazujący piękno omawianego obszaru. Wskazał na integrację pomiędzy systemami kulturowymii środowiskowymi. Obecnie za rośliny zadomowione w zbiorowiskach naturalnych i półnaturalnych uznaje się 80 – 90 gatunków. Jedną trzecią stanowią archeofity, tj. gatunki przybyłe przed XVw., natomiast dwie trzecie to tzw. kenofity, rośliny które przywędrowały po XVw. 9000 lat p.n.e. na naszym terenie rozwijały się głównie bory sosnowe, a następnie lasy grabowe i bukowe. W czasie Potopu Szwedzkiego mówimy o małej epoce lodowcowej, czego szczególnym przykładem było zamarzanie wód Bałtyku, uznawanego za morze wewnętrzne.

W trwającym ok. 2 godz. wykładzie wzięło udział 43 mieszkańców Sulęcina, w tym Zastępca Burmistrza Zbigniew Gruca i znany sulęciński regionalista Andrzej Mikutel.


Tekst- Jacek Cieluch
Zdjęcia-Wiesław Wilczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS