Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W dniu 27 lutego 2015 r. w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej odbył się wykład pt. „Oswoić starość – aktywni w każdym wieku”. Został on przeprowadzony przez p. Annę Żmudzińską i był skierowany specjalnie do słuchaczy sulęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład o w/w tematyce miał już miejsce w Domu Joannitów w ubiegłym roku, wówczas uczestniczyli w nim mieszkańcy naszego miasta. A. Żmudzińska prowadzi stowarzyszenie zajmujące się pomocą dla osób niepełnosprawnych i starszych. Starzenie się jest naturalnym zjawiskiem, które zachodzi w obrębie każdego gatunku. Jest to długotrwały i stopniowo rozwijający się proces oraz nieunikniony etap w życiu człowieka. Trudno jest określić jego początek, gdyż próg wchodzenia w ten okres życia jest różnie definiowany. Naukowcy mówią o wieku biologicznym, określając przy tym nie dość precyzyjnie początek starości. Zgodnie z teorią wieku chronologicznego, świadczy o tym liczba przeżytych lat. I tak:
45–59 lat życia, to wiek przedstarczy,
60–74 lat życia, to wczesna starość,
74–89 lat życia, to wiek starczy.
Próbowano określić wiek starości za pomocą testów funkcji poznawczych, co jednak nie do końca się udało. Drugi sposób to odwołanie się do samopoczucia danej osoby, czyli „jestem w takim wieku, jak się czuję”. W polskiej polityce społecznej dominuje pogląd, iż osoba starsza, to kobieta w wieku 60 lat i mężczyzna 65-letni.
Jest jeszcze wiek ekonomiczny, dzielący czas życia ludzi na wiek przedprodukcyjny, produkcyjny i poprodukcyjny. To, że się starzejemy jest dla wszystkich jednakowe. Wyróżniamy 3 nurty opisujące proces starzenia się: starzenie pomyślne, starzenie zwyczajne i starzenie patologiczne, które jest najmniej korzystne.
Kto walczy ze starością szybciej się starzeje i rzeczą ważną, choć inwidualną jest aspekt przygotowania się do starości.
Susanne Reichard wymienia 5 ustosunkowań do starości. Są to: postawa konstrukcyjna, postawa zależności, postawa obronna, postawa autodestrukcji oraz postawa wrogości wobec innych. Istotna jest nie tylko postawa wobec starzenia się własnej osoby, ale również i innych ludzi. Polskę można już uznać za kraj ludzi starzejących się, ponieważ liczba osób powyżej 65 lat osiągnęła 16%, a w latach kolejnych jeszcze wzrośnie. W Sulęcinie 23% ludzi to osoby starsze, a przeważają w tej grupie kobiety. Aktualnie z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w mieście korzystają 184 osoby, a dotyczy ona opieki domowej, pracy socjalnej oraz zasiłków celowych. Tak, jak jesień jest najpiękniejszą porą roku, tak okres starzenia się może być pięknym i godnym czasem w życiu człowieka.
Na zakończenie Jacek Cieluch złożył podziękowania referentce za ciekawy wykład oraz p. Elżbiecie Kryczce za owocną i długoletnią współpracę z CWP-N i podarował pamiątkowe upominki. Przedstawiciele UTW wręczyli kierownikowi Domu Joannitów kwiaty dziękując za wniesiony wkład na rzecz działalności kulturalnej i wspieranie Uniwersytetu w naszym mieście.
W trwającym około 1,5 godz. wykładzie wzięło udział 44 słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulęcinie.

Tekst: Jacek Cieluch
Zdjęcia: Wiesław Wilczak, Karolina Zięba

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS