Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sulęcinie informuje, że tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia w 2017 r. jest depresja.

Głównym aspektem kampanii jest pokazanie tego, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o niej stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy.

Depresja to choroba charakteryzująca się:
• obniżeniem nastroju (smutek, przygnębienie, niska samoocena, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy, poczucie beznadziei, pesymizm, niepokój, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze),
• niezdolnością do przeżywania przyjemności i radości,
• obniżeniem napędu psychoruchowego (brak energii),
• zaburzeniem rytmu dobowego (bezsenność lub nadmierna senność),
• zmiana apetytu.

Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje 350 milionów ludzi. Każdego roku z jej powodów umiera około 800 tys. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 mln osób, ok. 1,5 mln z nich to osoby u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co 10 Polak może być dotknięty tą chorobą.
Depresja uznawana jest dziś za najczęstszą chorobę cywilizacyjną (zaraz po chorobach układu krążenia) i występuje niezależnie od regionu geograficznego. Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Warto jednak wiedzieć, że ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych (tj. śmierć bliskiej osoby, rozpad związku), problemów zdrowotnych, czy nadużywania alkoholu i przyjmowania narkotyków.

Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje „terapię słowną” i przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.

Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji. Pomocy można również szukać u lekarza rodzinnego, psychiatry bądź psychologa. Nieleczona depresja, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.

Osoba cierpiąca na depresję nie symuluje, jest naprawdę chora!
Depresja to nie wstyd.
Rozmawiajmy!
Nie bójmy się szukać pomocy!

 

 

Opracowała: Joanna Kubicka i Katarzyna Grupińska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS