Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Redakcja portalu Sulecin24.pl sprawdza, jak wygląda zaopatrzenie sklepików szkolnych po zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia z dniem 1 września. Ogólnie o potrzebach zmian i o tym, jak to właściwie powinno funkcjonować pisaliśmy przede wszystkim w artykule dotyczącym innowacji w sklepiku sulęcińskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków.
http://sulecin24.pl/sprawdzilismy-co-mozna-kupic-w-szkolnym-sklepiku/

W październiku pojawiliśmy się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie i sprawdziliśmy na jakich zasadach funkcjonuje szkolny sklepik. To co zastaliśmy na miejscu pozytywnie nas zaskoczyło! Właścicielka sklepiku codziennie rano przygotowuje uczniom świeże:
– koktajle truskawkowe na bazie kefiru i miodu,
– sałatki warzywne z domowej roboty sosem vinegrett,
– sałatki owocowe,
– domowej roboty jogurty z musem truskawkowym, z muesli i świeżymi owocami,
– oraz kanapki z ciemnego pieczywa z serem, szynką i dużą ilością warzyw.

Ze sklepiku chętnie korzystają uczniowie w każdym wieku, ale i grono pedagogiczne. Wśród nauczycieli dużą popularnością cieszy się zdrowa żywność, ale i niezbędny w pracy nauczyciela… ekspres do kawy – espresso czy cappuccino.

Nie jest używany biały cukier, brakuje jedzenia typu fast-food, nie ma słodkich batonów ani zmory dzisiejszych czasów – napojów gazowanych, energy drinków oraz chipsów. Uczniowie mogą ponadto kupić wafle ryżowe, batony muesli, soki owocowe, serki wiejskie… oraz poprosić o zrobienie herbaty (do wyboru różne smaki) w cenie 1zł. Gorące napoje to świetna inicjatywa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy tak łatwo o wychłodzenie organizmu i przeziębienia.

Gołym okiem widać, że starsze dzieci chętniej sięgają po zdrowe zamienniki. Skąd ta zmiana, dlaczego młodsze dzieci (w szkole podstawowej) wolą spacery na długich przerwach do dyskontu przy szkole (po kilogramowe paczki chipsów i colę…), natomiast młodzież w wieku 12-15 lat chętniej sięga po zdrowe przekąski? Duży wybór produktów na pewno odgrywa wielką rolę, ale i większa świadomość młodzieży. Gimnazjaliści doskonale zdają sobie sprawę z pułapek, które czyhają na nich przy półce z tzw. „śmieciowym jedzeniem”. Samokontrola i silna wola przede wszystkim!

Katarzyna Nowak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS