Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

4 listopada 2013 roku w Centrum Współpracy Polsko- Niemieckiej w Sulęcinie odbył się wernisaż wystawy fotografii Adama Polańskiego pt. „Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół…”. W uroczystym otwarciu wystawy prezentującej fotografie zabytkowych drzwi kamienic oraz szczegółów architektonicznych budynków Nowego Tomyśla udział wzięli Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Radni Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu Stanisław Rybarczyk i Janusz Raj oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu Ewelina Szofer-Pajchrowska wraz z pracownikami. Na wernisażu nie mogło zabraknąć twórców projektu Grażyny Matuszak, Adama Polańskiego oraz Przemysława Mierzejewskiego. Podczas wernisażu Sulęcin reprezentowali Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański, Radne Rady Miejskiej w Sulęcinie Danuta Szymańska i Jadwiga Surudo-Szymczak, dyrektorzy sulęcińskich placówek oświatowych oraz sulęcińscy artyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich i miłośnicy sztuki. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali burmistrzowie miast partnerskich Sulęcina i Nowego Tomyśla. Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch pogratulował pomysłodawcom realizacji tak wspaniałego projektu przedstawiającego całkiem odmienne spojrzeniu na ich małą ojczyznę. Nowotomyślanie również złożyli podziękowania władzom Sulęcina za umożliwienie zorganizowania wystawy w Domu Joannitów. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy wernisażu z ciekawością oglądali fotografie oraz aranżację przestrzenną prezentującą historię Nowego Tomyśla. Zwiedzający mieli także okazję porozmawiać z twórcami wystawy. Na zakończenie przygotowano słodki poczęstunek z tortem udekorowanym herbami miast partnerskich w roli głównej.

Codziennie w zabieganiu przemierzamy ulice naszych miast. Rzadko kiedy mamy czas, aby przystanąć i w chwili spokoju spojrzeć na otaczający nas świat. Warto zwolnić, by w chwili zadumy móc dostrzec to, co na co dzień umyka naszej uwadze. Piękno i niepowtarzalność nowotomyskich klimatów, które uwiecznione zostały na fotografiach, na pewno nam w tym pomogą. Wystawa „Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół…” ukazuje świat, który już przeminął, ale którego zachowane ślady nadal możemy odkrywać. Motywem przewodnim ekspozycji są nowotomyskie drzwi, ukazane nie tylko jako zabytkowy i ciekawy element architektury, ale również jako symbol – świadek dawnych dziejów. Tytułowe drzwi są symbolem przejścia pomiędzy dwoma światami: światem, który przeminął i światem współczesnym. Stańmy naprzeciwko tych drzwi, przekroczmy ich progi i poznajmy świat, który jest już tylko jedną z wielu zapisanych kart historii. Każda rysa, każdy szczegół tych drzwi kryje w sobie ukryte piękno i ślady minionych czasów i ludzi dawniej tu żyjących. Zgodnie z intencją pomysłodawcy cyklu wystaw – Przemysława Mierzejewskiego – ekspozycja ma prezentować miejskie zakątki, podwórka, budynki, a wreszcie tytułowe, stare drzwi kamienic i w ten sposób zwrócić uwagę na niezwykłość detali architektonicznych, często nieuważnie mijanych. Wystawę „Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół…” tworzą niezwykłe fotografie Adama Polańskiego oraz tablice i uliczne słupy, na których umieszczone zostały opisy wybranych budynków i związane z nimi teksty z dawnych lokalnych gazet m. in. „Orędnika na Powiaty Nowotomyski i Wolsztyński”, opracowane i wykonane przez Grażynę i Wiktora Matuszaków.

Wystawa „Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół…” była prezentowana w Nowym Tomyślu w trzech odsłonach. Pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku, druga w 2012, a trzecia i ostatnia w 2013 roku. Każda z tych trzech edycji była współorganizowana przez Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu przy pomocy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu pod patronatem Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. Na wystawę zorganizowaną w Sulęcinie składają się najciekawsze fotografie nowotomyskich budynków z trzech kolejnych edycji ekspozycji „Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół…”.

Wystawę w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Sulęcinie (Dom Joannitów) będzie można oglądać od 4 do 30 listopada 2013 r.

Nadesłała
M. Szybowicz
UMiG Sulęcin

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS