Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

My decydujemy, jak będzie wyglądał nasza przyszłość, aby kolejne pokolenia nie czuły dyskomfortu z naturą. Uwielbiamy przebywać nad wodą, w górach, lesie, ogrodach i parkach, pobierając z nich piękno, które stworzyła sama przyroda. Czerpiemy z niej wszystko, co nam udostępniła i zezwoliła na korzystanie. Zachwycamy się jej walorami, niespotykaną siłą, zjawiskami i tym, czym dysponuje bez naszego udziału. Sama potrafi więcej, niż my potrafimy jej pomóc. Tworzy faunę i florę, która nie potrzebuje rad, ani opieki człowieka.

Od milionów lat radzi sobie sama z własnymi kataklizmami, klęskami i nieszczęściami, które potrafi przetrwać i przywrócić do życia pierwotnego. Ujarzmia sama siebie. Pali, aby zagasić, topi, aby osuszyć i kruszy, aby odbudować. Nie potrzebuje technologii, systemów, ani metod, na odnowienie tego, co zniszczyła lub uznała za niepotrzebne. Stabilizuje i zapewnia sobie umiar i dobrobyt. Rządzi się własnymi prawami, które nie potrzebują ustaw, ani rozporządzeń. Była przed człowiekiem, i gdy jego zabraknie, będzie nadal.

Przyroda nie wchodzi w środowisko człowieka. To człowiek wszedł w środowisko przyrody i powinien uszanować jej gościnność. Dzieje się źle, jeżeli jej nadużywa i zaczyna mądrzyć się, nie w swoim domu. Wykorzystuje stworzoną przez siebie siłę i narzuca środowisku swoją wolę. Zapomina, że nie jest u siebie i nie szanuje sąsiada.
Jednostki tworzą społeczność, która korzysta ze środowiska. Do jednostek należy dbanie o jego funkcjonowanie w sposób rozsądny, aby jemu nie szkodzić. Nie szkodzić środowisku, oznacza nie szkodzić sobie i współmieszkańcom.

O tych sprawach powinniśmy mówić głośno.
Rodzinny Piknik Ekologiczny, który odbył się 9 sierpnia w parku miejskim w Sulęcinie, był tego doskonałym przykładem. Nie pierwszy raz z inicjatywy i współpracy Celowego Związku Gmin CZG-12 z Długoszyna, Nadleśnictwa Sulęcin, Gospodarstwa Pszczelarskiego pp. Dutkowiaków i Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego, zintegrowano siły na rzecz i poprawę stanu naszego środowiska.

W imprezie wzięły udział całe rodziny, aby przekazać młodemu pokoleniu, jak ważne w naszym życiu jest uszanowanie miejsc, w których mieszkamy i korzystamy z jego dóbr naturalnych. Segregacja śmieci jest naszym obowiązkiem i nikogo nie zwalnia z tego zadania. Zaśmiecanie środowiska stało się plagą, której musimy się przeciwstawić sami. Przyroda za nas tego nie zrobi.

Konkursy ekologiczne, rysunki, poznawanie fauny i flory, jak również zwykłe i proste zabawy, które zostały przeprowadzone w trakcie pikniku, przybliżyły małym i dużym mieszkańcom miasta ich rolę w dbaniu o środowisko.
Mądrość i rozsądek zawsze idą w parze, więc podążajmy ich śladem.

Maciek Barden

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS