Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Szkoły

Listopad i grudzień 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym obfitowały w ważne wydarzenia ekologiczne. Pierwszym z nich był udział uczniów w konkursie na projekt ulotki promującej selektywną zbiórkę odpadów. Konkurs miał dwa wymiary: ogólnopolski, organizowany przez Fundację Ekologiczną ARKA, oraz regionalny, organizowany przez Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie. Uczniowie naszego Ośrodka przygotowali 15 prac. W części regionalnej zatriumfowaliśmy w dwóch kategoriach: laureatem w kategorii gimnazja został Adrian Maj, a w kategorii szkól ponadgimnazjalnych Mirosław Nadobnik. Ponadto CZG-12 przyznało aż 6 wyróżnień dla: Kingi Rosiak, Marty Łysakowskiej, Ireny Marek, Henryka Marek, Adriana Pracharczyka i Adama Bystrego.

Jednak największą radość sprawiło zwycięstwo Adriana Maja w części ogólnopolskiej – został jednym z dziesięciu zwycięzców konkursu w kraju, zgarniając główną nagrodę – iPada!Większość zwycięzców to uczestnicy koła ekologiczno – przyrodniczego prowadzonego w szkole przez Agnieszkę Kogut-Szablewską, część osób wykonało prace pod opieką p. Moniki Stegeman.

Na tym nie koniec naszych sukcesów. W dniu 10.12.2014r. uczestnicy koła ekologiczno-przyrodniczego wzięli udział w drużynowym Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym „Nasze rady na odpady” organizowanym przez Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wlkp. Zadaniem uczniów (Ireny Marek, Henryka Marek i Patryka Kubiaka) było rozwiązanie testu wiedzowego z zakresu postępowania z odpadami oraz wykonania prototypu torby z materiałów recyklingowych i surowców wtórnych. Swoją wiedzą, pomysłowością i starannością wykonania pracy uczniowie wywalczyli I miejsce.

W dniu 18.12.2014r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs pod hasłem „Eko – upominek bożonarodzeniowy” organizowany przez koordynatora edukacji ekologicznej w szkole. Zadaniem uczniów było wykonanie dowolnych prac z surowców wtórnych i materiałów recyklingowych. Na konkurs wpłynęły 24 prace, a jury wyłoniło 3 zwycięzców: I miejsce zajął Jan Wierciński, II miejsce – Łukasz Krzykliwy, a III miejsce – Agnieszka Kowzan. Ponadto, wyróżniono trzy prace – I wyróżnienie przypadło znów Adrianowi Majowi, II wyróżnienie – Gabrieli Grudzińskiej, a III wyróżnienie odebrały Irena Marek i Kinga Rosiak, wykonujące pracę w duecie. Nagrody w tym konkursie ufundował Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie.

Aktywnością ekologiczną wykazała się także Rada Rodziców ogłaszając konkurs na szopkę bożonarodzeniową z surowców wtórnych. I w tym konkursie nie zabrakło pomysłowości i chętnych uczniów. Spośród 6 prac, wybrano najciekawsze – zwyciężyła szopka wykonana przez klasę I-III SpdP, która wykonała pracę pod kierunkiem wychowawczyni Anny Sulikowskiej. Drugie miejsce zajęli Wychowankowie Internatu, których wspierali wychowawcy. Trzecie miejsce ex aequo – Kamila Szachniewicz i Klaudia Fajdek i czwarte, również ex aequo , Jakub Białek i Agnieszka Kowzan. Rada rodziców upominki ufundowała dla wszystkich uczniów wykonujących szopkę.

Nagrody we wszystkich konkursach wręczyła p. Dyrektor Danuta Malinowska podczas szkolnych Jasełek w dniu 18 grudnia 2014r.

Warto podkreślić, że to wszystko miało miejsce w czasie zaledwie dwóch miesięcy. Mówiąc krótko: rozkręcamy się, na wiosnę pokarzemy jeszcze więcej naszych możliwości!


OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska, koordynator edukacji ekologicznej w SOSW w Sulęcinie.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS