Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

7 września 2015 r. Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie uzyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Dużo się zmieniło, powstała nowa instalacja do Biologicznego Przetwarzania Odpadów oraz zakupiono nowoczesny sprzęt do jej obsługi. Z tego względu postanowiono zorganizować Dzień Otwarty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie. Wybrana data okazała się niezbyt szczęśliwa dla organizatorów i w sobotę dużej frekwencji przeszkodziła mroźna i niezwykle wietrzna pogoda. Szkoda, bo okazuje się, że warto zobaczyć, jak obecnie funkcjonuje zakład w Długoszynie.

Wydawać by się mogło, że nie będzie nic ciekawego w wycieczce na „wysypisko”, jednak po zwiedzeniu terenu w obecnej postaci gorąco zachęcamy do tego, aby w przyszłości, jeżeli będzie możliwość skorzystać z takiej okazji – jeden taki spacer może uświadamiać bardziej w kwestii recyklingu odpadów bardziej niż stos ulotek i broszur.

Prezentacje multimedialne, infografiki, czy też tablice edukacyjne na terenie zakładu sprawiły, że bardzo łatwo można było dowiedzieć się najważniejszych informacji o odpadach, ale także o tym na czym polega codzienna praca przy ich unieszkodliwianiu. Dodatkowo – Paulina Wosińska – oprowadzając po terenie zakładu ciekawie i szczegółowo opowiadała o tym co dzieje się na poszczególnych stanowiskach.

Trzeba przyznać, że informacji było bardzo dużo i były one bardzo szczegółowe. Wynika z nich, że w ciągu ostatniego okresu zainwestowano pokaźne środki i zakończono kilka inwestycji rozbudowujących zakład. Zrekultywowano także pierwszą kwaterę, która już nie straszy wyglądem i jest obecnie pagórkiem obsianym trawą. Co w sobie kryje taka zrekultywowana kwatera? To prezentuje makieta na ścieżce edukacyjnej w jej pobliżu. Odpady są odizolowane od gruntu, drenaż odprowadza zanieczyszczoną wodę do odpowiedniego zbiornika (a ta jest następnie wywożona do oczyszczalni). Dodatkowa instalacja odzyskuje także wydzielający się gaz. Co ciekawe – gaz taki spokojnie wystarczyłby do ogrzania przynajmniej dziesięciu domów.

Drugą zakończoną inwestycją, z której działaniem można było się zapoznać jest Instalacja do Biologicznego Przetwarzania Odpadów – budynek z kilkoma hangarami, który dzięki utrzymywaniu rozdrobnionych odpadów w odpowiedniej temperaturze i wilgotności znacznie przyspiesza ich rozkład. Dzięki niemu ZUOK jest w stanie obniżyć stosunek odpadów przyjętych do składowanych z 98 do 57%. Powietrze – wytworzone w tej instalacji jest filtrowane w biofiltrach składających się m.in. z kory.

Trzecią – i chyba najważniejszą, zaprezentowaną częścią zakładu, była ta, w której odbywa się segregacja i odzysk poszczególnych surowców. Wielka linia do sortowania śmieci, zajmująca całą halę i już posegregowane surowce robiły spore wrażenie. Część tworzyw sztucznych jak i starych mebli można potem przerobić na paliwo alternatywne. Szkło jest doczyszczane i sortowane wg kolorów, a następnie sprzedawane do hut szkła. Tworzywa sztuczne są segregowane także wg rodzaju, odzyskiwane są nie tylko puszki aluminiowe, ale także w przypadku ZUOK w Długoszynie – także opakowania po aerozolach.

Dzień otwarty w ZUOK w Długoszynie uświadomił, jak wiele odpadów produkujemy na co dzień i co możemy zyskać segregując je wstępnie już wrzucając do odpowiednich pojemników na śmieci. Paradoksalnie też, okazja aby zobaczyć co dalej dzieje się z odpadami znacznie ułatwia późniejsze decyzje do jakiego worka wyrzucić daną rzecz. Szkoda, że tak niewiele osób zdecydowało się skorzystać z możliwości Dnia Otwartego w CZG. Pogoda utrudniała podjęcie takiej decyzji, ale nie można się dziwić organizatorom – wybrany termin przypadał na dzień, kiedy wszystkie główne inwestycje w zakładzie zostały już zrealizowane, uruchomione i pracują pełną parą. Zakład w Długoszynie po zakończeniu ostatnich inwestycji prezentuje się na prawdę ciekawie i widać, że zajmuje się odzyskiwaniem odpadów. Dział Edukacji Ekologicznej organizuje w zimie konkursy dla dzieci ze szkół (więcej informacji na stronie www.czg12.pl) oraz profilu facebookowym Celowego Związku Gmin (https://www.facebook.com/Celowy-Zwi%C4%85zek-Gmin-CZG-12-1656872477857902/?fref=ts).

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję Dnia Otwartego na wiosnę, a my ze swojej strony z pełnym przekonaniem polecamy wybrać się wtedy do Długoszyna, by zobaczyć na czym polega praca zakładu.

Marek Dębowski

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS