Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Szkoły

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sulęcinie bardzo chętnie inicjuje, a także bierze udział we wszelkich interesujących działaniach ekologicznych niezależnie od pory roku. Oczywiście najintensywniej pod względem ekologii zapowiadają się ciepłe miesiące roku, jednak już marzec obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

Dnia 11 marca 2015 r. uczniowie klas IV-VI SP wzięli udział w warsztatach „Ekolekcja” organizowanych przez Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie. Pani Katarzyna Radej oprowadziła grupę uczniów po ZUOK opowiadając o szczegółach selektywnej zbiórki na terenie gmin członkowskich Związku oraz o przygotowaniu surowców do powtórnego wykorzystania. W drugiej części zajęć uczniowie pod okiem p. Kasi przygotowali recyklingowe portfele, wykorzystując do tego celu zużyte kartony po sokach. Dopełnieniem zajęć była prezentacja na temat gospodarki odpadami.

Dnia 18 marca, tydzień później, uczestnicy koła ekologiczno – przyrodniczego prowadzonego przez nauczycielkę A. Kogut-Szablewską wyjechali do Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp. na zajęcia warsztatowe ph „Recykling nie jest nudny, czyli… warsztaty kreatywnego recyklingu!” organizowane w ramach projektu „Eko Lubuskie”. Uczniowie drużynowo wykonali kilka prac plastycznych z wykorzystaniem zużytych już materiałów odziennego użytku, stosując kilka technik plastycznych. Powstał smok ze starych butelek plastikowych, kilka sznurów korali z papieru i słomek po napojach, kwiaty ozdobne z uszkodzonych płyt CD, ramki do zdjęć z patyczków po lodach i resztek skór oraz bociany z rolek papieru toaletowego. Każdy uczestnik mógł się wykazać kreatywnością oraz wykonać jedyną, niepowtarzalną ozdobę, którą mógł zabrać ze sobą.

W marcu został także ogłoszony szkolny konkurs na „Ekologiczny upominek świąteczny”, koordynowany przez A. Kogut-Szablewską, rozstrzygnięty w dniu 26.03.2015 r. Celem konkursu było wykorzystanie surowców wtórnych do tworzenia użytecznych przedmiotów oraz kształtowanie eko-kultury poprzez odzysk plastiku, papieru, szkła i metalu. Uczniowie indywidualnie, w grupach, klasach, z rodzicami mogli wykonać dowolny w formie i rozmiarze upominek wielkanocny. Na konkurs wpłynęły aż 33 prace, aktywni okazali się niemalże wszyscy uczniowie. Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęła praca Jakuba Kokota – baranek z pianek, II miejsce zdobył Damian Seremak za wykonanie baranka z waty, III miejsce przypadło Kindze Rosiak za jajo na balonie z kurczakami z „kinder niespodzianek”. Wyróżnienie indywidualne zdobyła Irena Marek za koszyczek recyklingowy, a wyróżnienie grupowe otrzymała klasa I-II SP ZET za wielkanocny wianek oraz klasa II-III SPdP za zestaw jajek z makulatury i guzików. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i upominki, a każdy uczestnik – słodką nagrodę pocieszenia, ufundowane przez p. dyrektor Danutę Malinowską. Najciekawsze prace można było oglądać i zakupić podczas Jarmarku Koguciego w niedziele palmową.

Na zakończenie miesiąca, 29 marca, otrzymaliśmy wiadomość związaną z udziałem uczniów Ośrodka w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Zdrowym być, to zdrowo żyć” organizowanym przez Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp. w ramach projektu „Eko Lubuskie”. W kategorii szkół specjalnych województwa lubuskiego I miejsce zajął Mirosław Nadobnik, który wykonywał pracę pod kierunkiem p. Moniki Stegeman, a II miejsce zajęła Kinga Rosiak, wykonująca pracę pod kierunkiem Agnieszki Kogut-Szablewskiej. Nagrody zostaną wręczone w czerwcu podczas podsumowania i prezentacji projektu „Eko Lubuskie”.

Zakładamy, że pozostałe miesiące roku szkolnego 2014/2015 będą obfitowały w równie ciekawe i pełne sukcesów naszych wychowanków wydarzenia!

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS