Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

W dniach od 30 stycznia do 04 lutego 2017 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie wraz z wyspecjalizowaną kadrą wzięli udział w zimowych warsztatach kształtujących ich kompetencje społeczne w miejscu użyteczności publicznej w ramach projektu (O)twórzMY wspólny świat!, działanie „Strefa aktywnej integracji”, dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich MRPiPS. Sześciodniowe warsztaty w Karpaczu był wspaniałą edukacją i zimową zabawą.

W drodze do zimowej krainy, w ZOO we Wrocławiu wzięliśmy udział w warsztatach „Dwa bieguny – cały świat”. Warsztaty realizowane w ramach projektu o nazwie: „Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego ogrodu zoologicznego”. Kolejnym punktem programu było oczywiście zwiedzanie Afrykarium.
Wieczorem zakwaterowaliśmy się w ośrodku wypoczynkowym „U Piecucha” w Karpaczu.

Każdy kolejny warsztatowy dzień kształtował różne umiejętności uczniów SOSW w Sulęcinie. W Muzeum Zabawek w Karpaczu uczniowie samodzielnie wykonali ekologiczną zabawkę – guzik i pętelka, kształtującą koordynację wzrokowo-ruchową oraz poznali historię zabawek z całego świata, a także zobaczyli wiele z nich. Następnego dnia w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach odbyły się warsztaty Malowanie na szkle – poczuj się jak artysta. Uczniowie własnoręcznie malowali gotowy szablon szkła kryształowego. Wszystkie małe dzieła sztuki stworzone na zajęciach stanowiły oryginalną i własnoręcznie wykonaną pamiątkę z huty. Huta „Julia” to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczyliśmy tego wyjątkowego przedstawienia, jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka edukacyjna prowadziła przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchali i formowali gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na naszych oczach. Idąc dalej, zobaczyliśmy wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień, aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.

Oprócz edukacji, uczyliśmy się zagospodarowywania czasu wolnego w zimowej porze roku i scenerii. Uczyliśmy się poprzez zabawę, jazdę na sankach i „jabłuszkach” właściwego współkorzystania ze stoków saneczkowych. Poczuliśmy także Ducha Gór podczas pieszej wędrówki szlakiem turystycznym do schroniska „Strzecha Akademicka”. W trakcie zajęć z przewodnikiem górskim poznaliśmy piękno i bogactwo Karkonoszy oraz uczyliśmy się odpowiedniego zachowania na szlaku turystycznym i w schroniskach.
Zimowa aura sprzyjała nam do przedostatniego dnia, co nie zniechęciło nas do zimowej aktywności ruchowej. Całoroczne, kryte lodowisko było kolejnym wyzwaniem zwłaszcza dla tych którzy pierwszy raz jeździli na łyżwach.

Ostatni dzień był również pracowity. W drodze do domu odwiedziliśmy Młodzieżowy Teatr Cyrkowy Cyrkland i wzięliśmy udział w zimowych warsztatach cyrkowych. Program iluzji przeplatany był pokazami akrobatyki, ekwilibrystyki oraz iluzji kontaktowej. Poznaliśmy młodych adeptów sztuki cyrkowej, laureatów festiwali cyrkowych dla dzieci i młodzieży oraz finalistów Programu „Mam Talent”. W czasie warsztatów wcielaliśmy się w role asystentów i aktorów cyrkowych oraz bezpośrednio uczestniczyliśmy w pokazach.
Zaczarowani i wysportowani wieczorem wróciliśmy do domu.

Kolejne i ostatnie już działanie projektowe to Wiosenna degustacja zdrowych potraw – integracyjne zajęcia kulinarne. Zapraszamy w marcu!

Aneta Michalska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS