Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin
Home Promowane

…ile listów, ile rozstań
ciężkich godzin w miastach wielu
i znów upór, żeby powstać
i znów iść i dojść do celu…
/Marek Grechuta/

Dwunastu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie podsumowało 16 listopada w auli szkoły projekt „Ocalić od zapomnienia – architektura pruska na Ziemi Sulęcińskiej”.
Realizując swój projekt na podstawie szkolnej kampanii edukacyjnej, uczniowie zajęli się wyszukaniem i fotografowaniem na terenie Powiatu Sulęcińskiego mało znanych domów, budynków gospodarskich, jak również sakralnych, w których dominowała architektura pruska.

Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin

Tego typu budynków składających się głównie z drewnianej, szkieletowo-ryglowej podstawy wypełnionej cegłą oraz szkieletowo-szachulcowej wypełnionej gliną z domieszką słomy lub trzciny, jest coraz mniej.

Na podstawie wykonanych zdjęć powstała fotograficzna dokumentacja zabytków, która przedstawiona została w postaci wystawy, folderu oraz wizualnej prezentacji podczas podsumowania. Nie wszystkie zdjęcia znalazły się w galerii, ponieważ uczniowie wybrali najbardziej istotnie i nawiązujące do programu. Folder będzie udostępniony również na stronie internetowej liceum. W programie uczestniczyli: Paulina Lewandowska, Wiktoria Toporowska, Martyna Kosmala, Julia Kaczmarek, Ewa Zadwórna, Weronika Waszkiewicz, Amadeusz Górski, Sandra Lencewicz, Filip Szyfer, Oskar Szatraj, Oskar Kępka oraz Mikołaj Konopko.

W przedsięwzięciu pomagali nauczyciele: Wioletta Bartniak, Aleksandra Jasicka-Szabat, Monika Pilecka i Ewa Krynicka oraz sulęciński fotograf i regionalista Stefan Wiernowolski. W trakcie prezentacji programu o zabytkach gościnnie wystąpił absolwent liceum i przyjaciel szkoły, wokalista, muzyk, autor tekstów, muzyki i aranżer Maciek Barden.

Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego w ramach projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich.

Foto: Adrianna Szejdurska i Maciek Barden.
ŁH

1 odpowiedź na ten artykuł
  1. Nie wiem kto wymyslil ta akcje ale oprocz rozdmuchanego sukcesu nie przeniosla nic oprocz paru zdjec do kolekcji bylych wlascicieli-Niemcow

Napisz komentarz

Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Autor

Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.

Reklama Sulęcin