Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Szkoły

„Pięcioletni, jasnoniebieski, jednorożec … czy bezkarnie, buszował po królestwie Minosa”, to nieliczne trudne wyrazy, z którymi zmagali się uczniowie na dyktandzie konkursowym” O Złote Pióro Burmistrza Sulęcina”, w dniu  7 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lub.
Celem konkursu było propagowanie poprawnej pisowni języka ojczystego  oraz zasad pisowni, ortografii i interpunkcji polskiej wśród dzieci i młodzieży. Do konkursu przystąpiły 4 szkoły podstawowe, które wyłoniły po trzech kandydatów z dwóch kategorii wiekowych, klasy 3-4 oraz 5-6 .Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektorzy szkól, opiekunowie, którzy pracowali w komisji konkursowej, a także Pan Burmistrz, który sprawował patronat nad konkursem.

Dyktanda dla obu grup wiekowych zostały przygotowane przez metodyków Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Nad całością konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: pani Halina Kubiszyn – przewodnicząca oraz nauczyciele języka polskiego; pani  Katarzyna Borowiecka, pani Anna Pawluczenko, pani Marta Rudzińska oraz pani Iwona Dominiak. Tuż przed konkursem zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu mogli obejrzeć i wysłuchać program artystycznego pod hasłem :” A nade wszystko, szanuj mowę swą ojczystą” Program poświęcony był kształtowaniu się naszej mowy ojczystej z jej historią, okraszoną poezją i muzyką.

Ostateczne wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
W kategorii klas III-IV  I miejsce indywidualnie zajął – Jan Pietrzak ze szkoły w Wędrzynie, który napisał dyktando bezbłędnie, II miejsce Michał Petlik ze szkoły w Sulęcinie, III miejsce- Jan Czernia ze szkoły w Sulęcinie. Natomiast w starszej grupie kl. V-VI- I miejsce zajęła Zuzanna Rajman z Sulęcina, II miejsce Karolina Bączyńska z Wędrzyna i III miejsce Michał Wadecki z Trzemeszna. Statuetka „Złotego Pióra” trafiła do SP  im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, Drugie miejsce Szkoła w Wędrzynie, trzecie miejsce Szkoła w  Trzemesznie i na ostatnim miejscu uplasowała się Szkoła z Lubniewic.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  pamiątkowe dyplomy. Warto pamiętać o poprawnej pisowni w języku rodzimym, bo jak mówił wielki pedagog- Janusz Korczak  „Błąd w mowie i piśmie jest jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz”. Pamiętajmy o tym nie tylko podczas konkursów i do zobaczenia za rok na ortograficznych zmaganiach.

Iwona Wołowska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS