Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

Wybór szkoły średniej dla teraźniejszych ósmoklasistów to nie lada trudność. Tak naprawdę już teraz muszą zmierzyć się z decyzją czy pójść do liceum, technikum bądź szkołę branżową by nauczyć się zawodu. Do tego dochodzi wybór specjalizacji. W tym wyborze mogą pomóc wizyty w szkołach. 27 maja odbyły się Dni Otwarte Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Na przybyłych uczestników czekało oprowadzanie po kompleksie szkolnym, zwiedzanie pracowni kształcenia zawodowego, rozmowy z nauczycielami i dyrektorem szkoły oraz poczęstunek przygotowany w pracowniach gastronomicznych.

– Zwiedzamy wszystko – warsztaty mechatroniczne, ekonomiczne, teraz czekamy, aby zobaczyć warsztaty gastronomiczne i skosztować hot-dogi przygotowane przez naszych uczniów. Do pomocy przy dniach otwartych zostały wytypowane konkretne osoby, ale chętni tez mogli się zgłaszać do pomocy, ponieważ ilość odwiedzających przerosła nasze oczekiwania. Uczestnikami byli uczniowie z terenu Sulęcina oraz innych ościennych miejscowości. Warto przyjść do naszej szkoły, bo niektóre kierunki mają ciekawe darmowe oferty kursów i szkoleń np. prawo jazdy. Nasza szkoła jest dobrze rozwinięta, ma dobrze wyposażone pracownie, a nauczyciele i specjaliści dużo pomagają przy znalezieniu pracy – mówi Martyna Łasińska z I klasy logistycznej zajmująca się oprowadzaniem uczniów uczestniczących w Dniach Otwartych.

– Bardzo nam się podobają te dni otwarte, bo dużo się dzieje. Byłyśmy na BHP, na rozmowie z panią od doradztwa zawodowego, zwiedziłyśmy mechatronik, warsztaty budowlane, czy sprzęt klas wojskowych. Czekamy na zwiedzenie warsztatów gastronomicznych i skosztowanie hot-dogów. Szkoła zachęca do przyjścia i myślimy, że dużo osób tu przyjdzie. – opowiadają Nina Więckowicz i Hanna Król, uczestniczki dni otwartych.

– W szkole są sympatyczni ludzie, nauczyciele są dobrze wykształceni i chętnie pomagają. Jest tu dużo ciekawych rzeczy, dobrze wyposażone pracownie, duży wybór ciekawych kierunków oraz możliwość uczestnictwa w różnych kursach i szkoleniach wyjazdowych np. w Poznaniu i duża możliwość ćwiczeń praktycznych w danym zawodzie – mówi Julia Łaniec, uczennica I klasy, promując szkołę na stanowisku gastronomicznym.

– Polecam ten kierunek, ponieważ jest tu dużo ciekawych rzeczy. Można się dużo dowiedzieć o sprzęcie, o wojsku, o taktykach. Szkolenia na poligonie są teraz co tydzień. Bardzo ciekawe zajęcia są tam prowadzone. O tej szkole jest o wiele łatwiej dostać się do wojska, ponieważ nie potrzebujemy przechodzić przez cały proces szkolenia tylko jesteśmy na skróconym procesie tygodniowym. Jest to dużym plusem przy znalezieniu pracy w branży wojskowej – tak zachęca do przyjścia do szkoły Maciej Pałaniuk – uczeń II klasy technikum mechatronicznego z dodatkowym przysposobieniem wojskowym.

– W tym roku planujemy otworzyć takie kierunki jak: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik elektryk, technik handlowiec, technik budownictwa, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technik informatyk, technik logistyk czy technik gastronomii oraz klasy do głównych zawodów branżowych jak kosmetyczka, hydraulik. Profil wojskowy jest zazwyczaj dołączany do jakiegoś kierunku dodatkowo. Mamy nową bazę, kompetentnych nauczycieli, jesteśmy nowoczesną szkołą w tej chwili cały czas się rozbudowującą i dla sulęcińskiej młodzieży jest blisko. Dla przyjezdnych mamy możliwość skorzystania z internatu – podpowiada pan Tomasz Ignatowicz nauczyciel w ZSLiZ. Dyrektor Szkoły pan mgr inż. Zbigniew Gruca dodaje: Myślę, że to udany czas. Uczniowie szkół podstawowych po egzaminach, które się wczoraj zakończyły mają możliwość zobaczyć, zwiedzić i przy okazji coś dobrego skonsumować. Nasza oferta jest bardzo szeroka, żeby umożliwić uczniom podjęcie kształcenia w danym zawodzie. W tym roku zamierzamy otworzyć kierunki łączone np. technik budowlaniec z technikiem informatykiem albo technik logistyczny połączony z technikiem handlowcem. Nowa oferta ze względu na duże zapotrzebowanie na rynku to jest elektryk zarówno w szkole branżowej I stopnia, i technik elektryk w technikum oraz technik handlowiec. Po złożeniu podań i zakończeniu rekrutacji, jeśli będzie mało chętnych na daną specjalizację, będziemy uczniom proponować wybór pokrewnego kierunku. Na dzień dzisiejszy oferujemy 8 zawodów na poziomie technikum i 14 zawodów w branżowej szkole I stopnia. Część zwodów jest prowadzona u specjalistów, tzn. szkoła prowadzi przedmioty ogólnokształcące, a zawodowe przedmioty mają na kursach i u pracodawcy. Nasi uczniowie po ukończeniu szkoły dostają świadectwo w języku polskim i w języku angielskim, a kompetencje, które nabędą są uznawane już od zeszłego roku w całej Unii Europejskiej. Daje im to więcej możliwości przy poszukiwaniu pracy zarówno w Polsce jak i za granicą. Uczniowie coraz częściej z tych możliwości korzystają, ponieważ dzięki temu wzrastają ich zarobki.

– Nasza szkoła daje bardzo duże możliwości rozwoju, kształcenia się w wielu kierunkach, zdobycia zawodu, który zapewni pewną przyszłość, który da ciekawą pracę. Dzisiaj jest bardzo duże zapotrzebowanie na fachowców. Kształcenie ogólne już się tak dobrze nie sprzedaje. Stawiamy właśnie na kształcenie techników i specjalistów w szkole branżowej. Mamy fajne, nowoczesne warsztaty zbudowane z projektów unijnych. Jest duże zainteresowanie na dniach otwartych. Uczestnicy pytają się o kierunki takie jak technik mechatronik czy technik pojazdów samochodowych. Otwieramy w tym roku technika handlowca i technika mechatronika, ponieważ jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy. My co roku robimy rozeznanie na rynku zwłaszcza naszym powiecie, jakich specjalistów potrzeba. W naszej szkole są kierunki tzw. deficytowe, których na rynku pracy cały czas potrzebują – dodaje mgr Karina Rogowska, zaangażowana w promocję szkoły.

– Decyzję o podjęciu nauki w naszej szkole na konkretnym kierunku trzeba solidnie przemyśleć. Nie powinna być to decyzja rodziców, tylko samych uczniów, żeby później nie było rozczarowania. Na kierunku technik informatyk nie ma grania w gry komputerowe jak się niektórym wydaje. W pierwszej klasie uczymy się architektury sprzętu komputerowego, diagnostyki. Druga i trzecia klasa to są sieci i systemy operacyjne zakończone egzaminem. Czwarta i piąta klasa to witryny i aplikacje internetowe plus bazy danych. Jest tu duży nacisk na ćwiczenia i formę praktyczną zajęć. Duży nacisk stawiamy tez na diagnostykę sprzętu. Nikt nie wyjdzie z zajęć, jeśli nie posiadzie tych kompetencji. My pokazujemy różne ścieżki rozwoju, a czy uczniowie podążą nimi to już zależy od nich – dodaje mgr Mariusz Kinowski – nauczyciel w pracowni informatycznej.

Dni otwarte połączone były z drugim dniem Powiatowych Targów Edukacji i Pracy organizowanych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Podczas targów prezentowały swoją ofertę szkoły wyższe i firmy związane z edukacją. – Jesteśmy organizatorem tych targów z ramienia starostwa powiatowego, które napisało ten projekt dla młodzieży. Dzisiejsza edycja targów jest już 6. edycją. W dniu wczorajszym wystawiały się zakłady pracy z terenu Sulęcina i okolic. Dzisiaj są uczelnie wyższe i mają one charakter edukacyjny. Jest duże zainteresowanie targami. Wczoraj odwiedziło nas ok. 500 osób, dziś jest niewiele mniej – opowiada Lidia Bytniewska Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim, organizatorka targów.
– W dniu wczorajszym prezentowali się pracodawcy z sulęcińskiego powiatu, ale również spoza. Była oferta szeroka, jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia, ale również możliwości dokształcania – tym byli zainteresowani przede wszystkim absolwenci naszej szkoły, ale również i LO im. Adama Mickiewicza, ale były również osoby z zewnątrz. Dzisiaj jest dzień poświęcony dla naszych przyszłych uczniów, czyli uczniów szkół podstawowych, ale również naszych absolwentów, ponieważ są nowi wystawcy, którzy prezentują nowe oferty kształcenia i zatrudnienia co na pewno poszerzy ich horyzonty – dodaje dyrektor.

KP

Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS