Praca autostrada eksploatacja
Praca autostrada eksploatacja
Praca autostrada eksploatacja
Praca autostrada eksploatacja
Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

– W dobie szalejącej drożyzny wspólnie działajmy na rzecz zmniejszenia odczuwalnych kosztów dla mieszkańców – apelował podczas obchodów jubileuszu członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Celem działania Związku Celowego Gmin CZG-12 jest zagospodarowanie odpadów odbieranych od prawie 180 tysięcy mieszkańców. Rocznie do zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych trafia ponad 50 tysięcy ton segregowanych i zmieszanych odpadów. Związek ma przed sobą wiele wyzwań. Wymuszają to zmieniające się przepisy, nowa perspektywa unijna i drożyzna. – W dobie szalejące drożyzny wspólnie działajmy na rzecz zmniejszenia odczuwalnych kosztów dla mieszkańców – mówił podczas czwartkowych (27 października 2022 r.) obchodów jubileuszu w Sulęcinie członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Największym kapitałem zakładu są jego ludzie
– Piękna rocznica, srebrne gody. To był tydzień po tygodniu budowania związku. Od 1997 roku. 25 lat temu grupa inicjatorów założyła związek, który jest do teraz. Celem było załatwienie sprawy gospodarki odpadami i rekultywacji składowisk rozsianych w różnych miejscach. Były różne historie związane z siedzibą. Zakład był wybudowany 20 lat temu. Największym kapitałem tego zakładu są jego ludzie. Pracuje tam sto osób. Był to znaczący zakład pracy dla Sulęcina i okolic. Obecnie skupiamy 17 gmin. To jest 180 tysięcy mieszkańców – mówił podczas uroczystości prezes zarządu CZG -12 Robert Paluch.

Naszym zadaniem jest sięgnąć po środki pomocowe
– To właśnie samorządowcy zapoczątkowali ten dział, który dziś jest opisywany w dokumentach strategicznych jako zielona energia. Życzę, aby w społeczeństwie było jak najwięcej postaw proekologicznych – podkreślił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Naszą wspólną odpowiedzialnością jest to, by te koszty nie były tylko złożone na barki mieszkańców, którzy płacą podatki. Zwłaszcza teraz w czasie powszechnej drożyzny, kryzysu energetycznego. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, by zracjonalizować te wydatki, uczynić te systemy segregacji odpadów, składowania odpadów jak najbardziej efektywnymi. Sięgnąć po środki pomocowe. Blisko 30 procent nowego programu, który w miniony poniedziałek wysłaliśmy do Komisji Europejskiej, to środki na ochronę środowiska. Chcemy wspólnie zaplanować te działania właśnie po to, by te pieniądze nie szły wyłącznie z kieszeni obywateli. Oni są każdego dnia łupieni coraz wyższymi cenami. Wszystkim państwu gratuluję i życzę wytrwałości. Jestem przekonany, że dzięki funduszom europejskim uda się państwu wykonać kolejne etapy rozpoczętego projektu.

Unikalny ekosystem dla ponad 180 tys. mieszkańców
Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina, który należy do związku, podkreślił, że ćwierć wieku to już bardzo dużo. – Jak to zestawić z 30-leciem demokratycznego państwa polskiego, to mamy piękne rocznice. Prowadzimy działalność podstawową, ale także szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Staramy się wdrażać innowacje, zakład się rozwija. Przetrwał trudne czasy, zmiany ustawowe i społeczne. Atutem jest duża liczna samorządowców, którzy tworzyli ten związek. To unikalny ekosystem dla ponad 180 tysięcy mieszkańców.

Usługi oferowanie przez Związek Celowy Gmin CZG – 12 to:
– składowanie odpadów w pięciu gminach oraz składowisko odpadów komunalnych; segregacja i recykling (hala sortownicza i maszyny);
– zbiórka odpadów i wynajem kontenerów oraz usługi przewozowe.
Obecnie największym problemami związku są między innymi ciągle zmieniające się przepisy. – Prawo w Polsce ciągle się zmienia, działamy w oparciu o kilka ustaw. Zmieniają się koszty składowania odpadów. Wymogi Urzędu Skarbowego to także ciągłe zmiany. Jest bardzo duża niepewność działania. Zmagamy się z rosnącymi cenami energii, wysoką opłatą środowiskową. Chcemy zejść z kosztów, ale musimy mieć jak. Teraz płacimy sto procent więcej za energię. Musimy sprostać ustawom związanym ze stopniem recyklingu. Pracujemy nad wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii do funkcjonowania zakładu. Chcemy odzyskiwać m.in. gaz składowiskowy – mówił prezes zarządu.

Ponad 20 mln zł z RPO Lubuskie 2020
Związek stara się wciąż unowocześniać proces odbioru, składowania, segregacji i recyclingu. W minionej perspektywie finansowej śmiało sięgał po środki na modernizację i innowację w recyklingu. To ponad 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Chodzi o nowe linie i urządzenia oraz systemy sterowania.

źródło: lubuskie.pl

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS