Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Głośno się mówi od pewnego czasu o wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej na umowach cywilno-prawnych od początku 2017 r. Poniżej przedstawiamy szczegóły zmian.
Przede wszystkim zmiany będą dotyczyć zarówno nowo zawartych w 2017 r. umów-zleceń jak i wcześniej zawartych i obowiązujących w dniu 01 stycznia 2017 r. Co najważniejsze–zmiany dotyczą umowy-zlecenia i umowy o świadczenie usług, nie dotyczą umów o dzieło.

Minimalna stawka godzinowa wyniesie 13 zł. Wynagrodzenie ma być wypłacone w formie pieniężnej, a ponadto w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty powinny być dokonywane co najmniej raz w miesiącu. Wprowadzono dodatkowo zasadę, że wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej nie można się zrzec.

Podmioty zatrudniające na podstawie umów zleceń i umów o świadczenie usług muszą dostosować stawkę wynagrodzenia do minimalnej stawki godzinowej, również gdy umowa określa wynagrodzenie jako miesięczny ryczałt. Zleceniobiorca/usługobiorca będzie mógł dochodzić przed sądem wynagrodzenia w wysokości obliczonej z zastosowaniem
stawki minimalnej, jeśli pracodawca nie spełni tych warunków w 2017 r.

Należy wiedzieć, że Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła kontrolować czy wynagrodzenie wypłacane jest w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na pracodawcę może być nałożona kara w wysokości do 30 000 zł. Wpłynęło to na rynek pracy, na którym w ofertach (choćby na www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp) widać coraz większe stawki.

Na podmiocie zatrudniającym będzie ciążył obowiązek ewidencjonowania czasu pracy zleceniobiorców/usługobiorców, jednak istnieje znaczna swoboda w wyborze formy tej ewidencji. W przypadku gdy sposób ewidencjonowania czasu pracy nie będzie zawarty w umowie, zleceniobiorca przedłoży podmiotowi zatrudniającemu informację o liczbie godzin wykonywania zlecenia/świadczenia usług, co może doprowadzić do zwiększenie obciążeń finansowych podmiotu zatrudniającego.

Ważnym zapisem jest to, że obowiązek ewidencjonowania czasu pracy spoczywa na pracodawcy-użytkowniku a nie na agencji pracy, która organizuje powyższemu osoby świadczące usługi i wykonujące zlecenia.

Istnieją wyjątki od minimalnej stawki godzinowej. Nie będzie miała ona zastosowania w przypadku gdy o miejscu i czasie świadczenia usług decyduje zleceniobiorca/usługobiorca oraz przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne.

Jak widać z powyższego, zmiany w umowach cywilno-prawnych w 2017 r. tak naprawdę bardziej dotyczą podmiotów zatrudniających niż zleceniobiorców. Warto jednak żeby obie strony znały swoje obowiązki i prawa.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS