Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin
Home Kultura

Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE

Naród, który nie zna historii i tradycji swojego kraju jest jak człowiek, który stracił pamięć.

W naszym kraju sztuka ludowa rozwijała się na różnorodnej płaszczyźnie poprzez muzykę, malarstwo, taniec, rzemiosło, rękodzielnictwo, bajki, legendy i poezję ludową. Jej korzenie głęboko osadzone są w realiach życia wiejskiego, ponieważ sztuka ludowa zaspakajała najistotniejsze potrzeby wiejskich gospodarstw. Rękodzielnictwo, w części nazywane rzemiosłem, stanowiło podstawę życia wiejskiego, do którego zaliczano: koronkarstwo, tkanie, haftowanie, wyroby kaletnicze, kowalskie, wyploty w wikliny i słomy, jak również wyroby ceramiczne i garncarskie oraz galanterię drewnianą i meble.

Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin

Przez cztery tygodnie, w każdy wtorek i czwartek dzieci spędzające wakacje w mieście miały możliwość uczestniczenia w cyklicznej imprezie „Akcje na wakacje”, w tym roku pod nazwą „Folkowe wariacje”. Organizatorem imprezy był Sulęciński Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Sulęcinie.

Podczas cyklicznych zajęć dzieci oraz ich opiekunowie poznali kilka rodzajów sztuki ludowej oraz jej historię. Bezpośredni kontakt ze współczesnymi twórcami sztuki ludowej, wystrój miejsca zajęć /w ludowym stylu/ oraz osobisty udział w prezentowanych dziedzinach sztuki, pozwolił uczestnikom bliżej poznać przedstawiane rzemiosła.

W ostatnim dniu zajęć, które miało miejsce 10 sierpnia, nastąpiło podsumowanie folkowych wariacji, podczas którego organizatorzy przygotowali wiejskie ciasta, mleko, kompoty, konfitury, warzywa oraz pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. W uroczystym zakończeniu zajęć zabrzmiały ludowe piosenki, przyśpiewki, tańce i zabawy, które towarzyszyły wszystkim w każdym folkowym spotkaniu.

Kolejne imprezy z tego cyklu odbędą się za rok, w trakcie wakacji.

Maciek Barden

Napisz komentarz

Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Reklama Sulęcin