Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

W lutym br. odbyły się dwie sesje Rady Powiatu. Pierwsza, nadzwyczajna, odbyła się 20 lutego i podjęto na niej jedną uchwałę – w sprawie powierzenia Miastu Gorzów Wlkp. zadania publicznego w zakresie wydawania opinii i orzeczeń dla dzieci niewidomych i słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących oraz dla dzieci z autyzmem, na mocy której Zarząd Powiatu może podpisać porozumienie z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorzowie Wlkp. na powyższe zadania publiczne. Poniższa relacja dotyczyć jednak będzie sesji z 27 lutego.

Po otwarciu obrad zwyczajowo odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokołu z sesji XLVII/18. 10 radnych głosowało za, dwoje wstrzymało się od głosu. Kolejne punkty porządku obejmowały informację o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2017 r. oraz sprawozdania z działalności Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie i Domu Pomocy Społecznej w Tursku za rok 2017. Na ewentualne pytania czekali Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie st. kpt. Waldemar Konieczny, dyrektor DPS Alina Konopko-Żelechowska oraz przedstawiciel KPP Sulęcin asp. Artur Pankowski. Pytania jednak nie padły, tematy były omawiane na posiedzeniach komisji. Reprezentant policji dodał do sprawozdania prośbę o dodatkowe narkotesty, w roku 2017 wykryto 36 przypadków kierujących pod wpływem środków odurzających. W międzyczasie przewodniczący Rady Tadeusz Dąbroś powitał i przedstawił nową dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beatę Dziedzic oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jolantę Zabłocką.

Wszystkie trzy projekty uchwał w porządku obrad sesji odczytała zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjnego, Edukacji i Spraw Społecznych Monika Apanowicz i wszystkie zostały podjęte przez Radę jednogłośnie przy obecnych 13 radnych. Dwie pierwsze z uchwał dotyczyły przyjęcia Powiatowego programu wspierania edukacji uczniów szkół publicznych prowadzonych przez Powiat Sulęciński w latach 2018-2022 oraz określenia jego zasad. Przewidziano stypendia naukowe oraz za wybitne osiągnięcia w zakresie kultury i sportu. Zasady z podziałem na szkoły oraz wnioski o przyznanie stypendiów można odnaleźć w BIP Powiatu Sulęcińskiego: http://bip.powiatsulecinski.pl/system/obj/6788_RP_48_219_18.pdf. Ostatnia uchwała zmieniała rozkład godzin prac aptek na terenie powiatu w 2018 r. zmiana dotyczyła apteki w Krzeszycach, która jest nieczynna w soboty i dni wolne.

Do informacji z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami zgłoszono dwa pytania. Jako pierwszy o kwestie scalania gruntów zapytał Franciszek Jamniuk i otrzymał odpowiedź, że następnego dnia zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę sieci dróg transportu rolniczego w Ownicach jako zagospodarowanie poscaleniowe, co faktycznie nastąpiło. Stanisław Kubiak zapytał się czy Zarząd przeprowadził kontrolę w I Liceum Ogólnokształcącym. Starosta Adam Basiński powiedział, że sprawa będzie szczegółowo poruszona na posiedzeniu Zarządu 28 lutego br. Dyskusja nad tym drugim tematem przeniosła się na punkt „Wnioski, interpelacje, zapytania i informacje”.

Przewodniczący Dabroś poinformował Radę, że Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła uchwałę wraz z opinią o możliwości sfinansowania deficytu budżetowego Powiatu Sulęcińskiego w bieżącym roku oraz, że poprzedniego dnia otrzymał do wiadomości pismo z gorzowskiego kuratorium w sprawie I LO. S. Kubiak zwrócił się aby to pismo zostało odczytane na sesji. Dodał, że podczas ostatniego posiedzenia komisji starosta mówił o rozmowie z lubuską kurator oświaty oraz ponoć dość zdecydowanie wypowiadał się o dyrektor szkoły. A. Basiński replikował, że był obecny podczas Rady Pedagogicznej, temat I LO będzie poruszony podczas posiedzenia Zarządu, jednak wyraźnie nie chciał wcześniej podawać konkretów. Radny Kubiak stwierdził, że jest oburzony taką postawą Zarządu, podejrzewa, że to może być próba ukrycia sytuacji przed opinią publiczną. On sam tematu kontroli kuratorium nie znał, poruszył go jako pierwszy podczas komisji Sławomir Słonik, a on jedynie chce się dowiedzieć więcej. Stanęło na tym, że najnowsze pismo z Kuratorium Oświaty miało zostać przesłane drogą elektroniczną radnym następnego dnia. T. Dabroś dodał, że nie ma żadnego ukrywania, jego zdaniem kurator nie skorzystała ze swoich uprawnień w tej sprawie chociaż mogła i przeniosła odpowiedzialność na Powiat. Nerwową dyskusję przerwał wniosek F. Jamniuka o jej zakończenie, który przeszedł w głosowaniu. Jak wiadomo, m.in. z naszej publikacji dyrektor I LO Aleksandra Jasicka-Szabat nie została odwołana ze stanowiska na posiedzeniu Zarządu Powiatu.

Inny temat poruszył S. Słonik. Będąc obecny w charakterze dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulęcinie na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się dzień wcześniej dowiedział się o problemie zamkniętych w dni wolne od pracy aptek pomimo tego, że zgodnie z rozkładem godzin powinny być otwarte. Zwrócił się z pytaniem o możliwość kontroli otwarcia aptek w dni wolne od pracy. Starosta odpowiedział, że nie dostał żadnych konkretnych zgłoszeń tego problemu, może jedynie zwrócić się do Izby Aptekarskiej o nadzór. Grzegorz Zawadzki dodał, że Izby też mają problem z możliwością nadzoru i egzekwowaniem godzin pracy aptek, a Tomasz Prozorowicz, że Zarząd niestety nie ma uprawnień ustawowych do kontroli.

Poza tematami sprawozdawczymi najgorętszy okazał się temat sytuacji w I Liceum Ogólnokształcącym w Sulęcinie. Podejrzewam, że ta sprawa nie będzie rozwiązana w najbliższym czasie. Być może wróci na kolejnej sesji w związku w przewidzianym w jej porządku sprawozdaniem z działalności I LO w 2017 r.

Grzegorz Tyliszczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS