Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Temat sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Tursku ponownie był jednym z ważniejszych podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się 26 września 2017 r. w świetlicy Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie.

Po przyjęciu przez Radę trzech protokołów poprzednich sesji oraz krótkim sprawozdaniu z wykonania robót cząstkowych na drogach powiatowych, przedstawionym przez Naczelnika Wydziału Dróg, Inwestycji i Zamówień Publicznych Kazimierza Gryza (pełne sprawozdanie zostało przekazane radnym i omówione na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Drogownictwa i Porządku Publicznego), przystąpiono do punktu dotyczącego informacji z realizacji zadań ustawowych przez jednostki organizacyjne powiatu.

Starosta Adam Basiński przedstawił najpierw sytuację Domu Dziecka w Sulęcinie, w którym po stwierdzeniu licznych uchybień z pracy zrezygnowała poprzednia dyrektor. Nową dyrektor wyłonioną w konkursie została Natalia Wójcik, która wraz z zespołem pracuje nad poprawą sytuacji i nowym regulaminem. Starosta zaproponował, aby dać nowej dyrektor czas na przygotowanie szczegółowej informacji o funkcjonowaniu Domu Dziecka, na co radni nie zgłosili zastrzeżeń. A. Basiński podziękował również radnej Agnieszce Sławiak za propozycje co do godzin pracy psychologa i pedagoga w Domu Dziecka, jej sugestie zostały wprowadzone w życie. W przypadku informacji z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, starosta zwrócił się do radnych, aby punkt ograniczyć do zadawania pytań, jednak takowe nie padły.

Sytuacja w DPS w Tursku

W związku z sytuacją kadrową w Turskim DPS zrozumiałe jest, że punkt jego dotyczący zajął więcej czasu. Starosta poinformował, że po sesji nadzwyczajnej z początku września br. Zarząd powiatu podjął szereg czynności w kierunku znalezienia dodatkowego finansowania Domu. Prowadzono rozmowy z Zarządem Województwa i Wojewodą Lubuskim, którzy zadeklarowali swoją finansową pomoc. Również gminy, których mieszkańcy są pensjonariuszami DPS w Tursku spróbują zwiększyć odpłatności za ich pobyt. Zarząd Powiatu również miał dokonać przesunięć budżetowych na rzecz DPS. A. Basiński podkreślił ponownie, że konieczne są zmiany w ustawie o pomocy społecznej, konkretnie o zwiększenie finansowania, szczególnie, że rynek pracy w Polsce stał się przyjaźniejszy pracownikowi. Zarząd Powiatu rozmawiał z posłem PiS Jackiem Kurzępą w sprawie zmian legislacyjnych. Grzegorz Zawadzki, członek Zarządu, odniósł się do słów obecnego na sesji nadzwyczajnej posła Kukiz ’15 Jarosława Porwicha, który zapowiedział, że złoży w sprawie DPS interpelację. Dotąd na liście jego interpelacji, którym nadano bieg brak jest jakiejkolwiek dotyczącej sytuacji Domów Pomocy Społecznej. Franciszek Jamniuk zapowiedział, że ma zaplanowane rozmowy z parlamentarzystami wszystkich opcji, nie tylko partii rządzącej, aby zwiększyć swoje szanse wpływu. Patryk Lewicki zapytał, czy jest widoczna jakakolwiek poprawa sytuacji w Tursku. Starosta odpowiedział, że środków finansowych do końca roku wystarczy, są szanse na zatrudnienie nowych osób, są też osoby chętne do powrotu do pracy po uzyskaniu prawa do emerytury. W ostateczności trzeba będzie zwiększyć liczbę godzin pracy poszczególnych pracowników. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia nie ma zamiaru dofinansowywać z NFZ świadczeń medycznych wykonywanych w DPS-ach, ale z drugiej strony w torzymskim szpitalu przygotowywane są oddziały geriatrii, jednak na nie również NFZ nie uruchomił finansowania. Andrzej Żelechowski zaproponował, aby wykorzystać pewien wskaźnik przedstawiający ile godzin pracy przeznaczono wyłącznie na świadczenia medyczne i aby samorządy wystąpiły z tymi liczbami do Parlamentu i ministerstw.

Uchwały

Podczas sesji Rada podjęła trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła zmiany uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2017 r. Projekt przedstawiła kierownik PCPR Joanna Różańska, a Rada uchwaliła 13 głosami za przy 13 radnych obecnych. Kolejne dwie uchwały dotyczące zmian w tegorocznym budżecie oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2030 odczytała skarbnik Anna Kulczyńska. Patryk Lewicki zapytał czego dotyczą kary nałożone na DPS, których wydatek wprowadzono do uchwały budżetowej. W odpowiedzi G. Zawadzki wyjaśnił, że chodzi o decyzje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące jakości odprowadzanych z DPS ścieków w latach 2011-2015. Uchwała budżetowa została podjęta jednogłośnie, a w głosowaniu nad zmianą WPF jeden radny wstrzymał się od głosu.

Komórka kontroli w Starostwie

Dyskusja rozgorzała po pytaniu P. Lewickiego w sprawie zmian w regulaminie Starostwa (co zostało podane w informacji z działalności Zarządu Powiatu w okresie pomiędzy sesjami). Powołano bowiem do działania specjalną dwuosobową komórkę, która ma zająć się kontrolą wydziałów i jednostek organizacyjnych Starostwa. W toku jest konkurs na jedno ze stanowisk. F. Jamniuk zdziwił się tym faktem, jego zdaniem zbyt wcześnie po zrealizowaniu programu naprawczego zwiększa się zatrudnienie, radny nie uważa żebyśmy mieli aż tyle uchybień. Starosta Basiński odpowiedział, że chcą uniknąć sytuacji jak w przypadku Domu Dziecka, uchybienia stwierdziła też Najwyższa Izba Kontroli, badająca niedawno starostwo. Dodał również, że wielu pracowników odeszło ze starostwa, obłożenie pracą jest bardzo duże, a nakładane są na powiaty kolejne obowiązki.

Interpelacje, zapytania, informacje

Tadeusz Dąbroś odczytał na wstępie tego punktu informacje o dofinansowaniu renowacji zabytkowych kościołów na terenie powiatu sulęcińskiego oraz poinformował, że prawomocne jest postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. o odrzuceniu skargi Anny Matulanis na starostę sulęcińskiego w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko sekretarza powiatu.

Grzegorz Zawadzki poinformował, że Zarząd złożył wnioski do wojewody o remonty dróg Sulęcin-Miechów (I etap dotyczy odcinka Sulęcin-Żubrów) oraz ulicy Spacerowej (dawniej Świerczewskiego) w Lubniewicach. Problemem mogą okazać się wzrastające ceny robót drogowych, przerastające kosztorysy. W sprawie scalania gruntów, dodał, decyzja scaleniowa powinna zapaść najpóźniej w listopadzie br.

Franciszek Jamniuk podziękował Zarządowi za profesjonalne podejście do sprawy scalania gruntów. Złożył ponadto wniosek do budżetu na rok 2018 w sprawie ul. Słonecznej i chodnika na ul. Lemierzyckiej oraz wniosek o umieszczenie lustra drogowego w Grodzisku.

Michał Deptuch wniósł o naprawę chodnika na ul. Lipowej w Sulęcinie oraz zapytał się, czy burmistrz Sulęcina jest świadomy, że dofinansowany przez gminę remont drogi Sulęcin-Miechów dotyczy tylko odcinka Sulęcin-Żubrów. Zarówno G. Zawadzki jak i wicestarosta Tomasz Prozorowicz potwierdzili ten fakt. G. Zawadzki dodatkowo poruszył problem parkingów przy Urzędzie Miejskim i Starostwie, przy których zdarzają się kolizje z powodu słabej widoczności. Trwają rozmowy z ZUS w sprawie udostępnienia terenu zielonego w tych okolicach na potrzeby nowego parkingu. M. Deptuch przypomniał, że Gmina Sulęcin ma również grunt, który jest gotowa przekazać Powiatowi na budowę parkingu.

Patryk Lewicki podziękował za informacje o naborach do ZSLiZ z ostatnich 3 lat, cieszy go szczególnie wzrost zainteresowania klasami technicznymi.

Andrzej Żelechowski zapytał natomiast o możliwość przekazania budynku znajdującego się między I Liceum Ogólnokształcącym a parkiem Gminie Sulęcin, aby w przyszłości zaadoptować go na potrzeby programu „Senior plus”. Tomasz Prozorowicz odpowiedział w imieniu Zarządu, że Powiat przekaże budynek jeśli gmina weźmie na siebie koszty jego remontu.

Po tej sesji przede wszystkim powinniśmy mieć nadzieję, że sytuacja w turskim DPS będzie się polepszała, a podejmowane działania okażą się skuteczne. Trzeba też chyba liczyć na poprawę sytuacji kadrowej w samym starostwie, również w naszym, petentów, interesie.

Uściślenie dotyczące treści relacji:
Wicestarosta Tomasz Prozorowicz w odpowiedzi radnemu Michałowi Deptuchowi powiedział, że burmistrz został poinformowany o etapowaniu inwestycji drogowej (droga Sulęcin – Miechów). Natomiast w odpowiedzi na pytanie radnego Andrzeja Żelechowskiego odpowiedział, że Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przekazanie budynku Gminie Sulęcin pod warunkiem, że ta weźmie na siebie koszty notarialne. Remont budynku pozostaje wówczas w gestii gminy.

Grzegorz Tyliszczak

1 odpowiedź na ten artykuł
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS