Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca steinpol
Home Aktualności z Sulęcina

Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin

Wielu sulęcinian zapewne ma masę wspomnień z nieczynnego już internatu przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie. Budynek przy ulicy Szkolnej stoi pusty już wiele lat. Jednak czy na pewno jest on nieużywany? Dostaliśmy informację o organizowanych tam „spotkaniach” młodzieży.

Ładna okolica, tyle atrakcji
Były internat znajduje się w bliskiej odległości od I Liceum Ogólnokształcącego, ale też Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulęcinie. W okolicy jest też skate park, plac zabaw i hala sportowa. Możliwości do spożytkowania energii jest więc sporo, chociażby spacer po Parku Miejskim. Młodzież jednak upodobała sobie pustostan, w którym regularnie przesiaduje.

Wyrwane drzwi i zniszczona ściana nośna
To nie pierwsze incydenty w opustoszałym internacie. Ostatnia taka impreza młodzieży skończyła się wyrwaniem drzwi wejściowych i zniszczeniem ściany nośnej. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, w szczególności jeśli młodzi ludzie dalej będą użytkować lokal. Oprócz tego młodzież zostawia po sobie niewyobrażalny bałagan: puste butelki (również po alkoholu), rozbite szkło, opakowania po żywności, wszędzie wala się gruz oraz inne rzeczy, które swe miejsce powinny znaleźć na śmietniku.

Patrole lub monitoring
W czerwcu doszło do włamania do hali, jednak śledztwo umorzono w wyniku niewykrycia sprawców. Zgłoszenia o tych aktach wandalizmu cyklicznie docierają do sulęcińskiej policji. Może w sprawniejszym ich ujęciu pomogłyby kamery zamontowane w newralgicznych miejscach bądź częstsze patrole policji w okolicy skate parku, parku miejskiego czy pustostanu po internacie? O komentarz w sprawie poprosiliśmy zarządcę terenu czyli powiat sulęciński.

Remont się nie opłaca, taniej będzie wyburzyć
W imieniu powiatu głos zabrał Starosta Sulęciński Tomasz Jaskuła: „Tzw. stary internat jest miejscem wstydu powiatu i okolicy od kilkunastu lat. Niewątpliwe zainteresowanie obiektem wśród wandali wzrosło od czasu, gdy skate park stał się miejscem nie tylko rekreacji, a nocnych spotkań niewielkiej grupki młodzieży. Od wielu lat żaden z poprzednich starostów nie znalazł środków pieniężnych na remont obiektu. Niestety jest to zabytek, dodatkowo kompletny bałagan z gruntem (brak możliwości wyznaczenia dojazdu) powoduje, że remont byłby bardzo drogi (kilka milionów złotych), a np. sprzedaż niemożliwa. Akt wandalizmu zgłoszony został przeze zarządzającego obiektem, czyli dyrektora liceum, służbom. Monitoring obiektu działa i na wideo widoczni są zamaskowani sprawcy. W takiej sytuacji dodatkowe kamery monitoringu niestety nic nie dadzą. Jestem po rozmowie z powiatowym komendantem policji, który dołoży wszelkich starań, aby wykryć sprawców tego przestępstwa na zabytku. Na obiekcie zostanie wszczęta kontrola budowlana i jeśli ona wykaże, że obiekt wymaga natychmiastowej np. rozbiórki, będziemy w tym temacie rozmawiać z konserwatorem zabytków, gdyż tak jak pisałem powyżej, remontowanie go będzie droższe niż budowa nowego. Jednocześnie zwracam się do wszystkich, którzy mają wiedzę o sprawcach zdarzenia, o poinformowanie policji ew. pracowników starostwa powiatowego.”

Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS