Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Za kilka dni, w niedzielę 21 października 2018 r., czeka nas głosowanie na burmistrza, radnych gminnych, powiatowych i tych do Sejmiku Lubuskiego. Z powodu tego szeregu głosowań w jednym terminie można dostać lekkiego zawrotu głowy, spieszymy więc z pomocą.

Zacznę jednak od tego, że niżej podpisany jest zdania (i ma cicha nadzieję, że nie tylko on), że wybory samorządowe są jednymi z najważniejszych dla obywateli i boleje nad tym, że często właśnie w nich frekwencja nie dopisuje. Szanowni Państwo, właśnie w wyborach samorządowych mamy okazję głosować na ludzi, których często znamy i możemy bez zbytniej trudności kontrolować ich pracę na rzecz naszej społeczności. Serdecznie zachęcam, razem z całą redakcją Sulecin24.pl, do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach!

Chcąc głosować przede wszystkim musimy mieć ukończony 18 rok życia najpóźniej w dniu głosowania. Głosować mogą również obcokrajowcy, obywatele Unii Europejskiej zameldowani w danym okręgu. Swój obwód i lokal wyborczy na obszarze Gminy Sulęcin można odnaleźć tu: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody/080704 Komisji obwodowej musimy okazać aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem. Otrzymamy 4 karty do głosowania, których odbiór musimy pokwitować podpisem. Wszystkie karty będą koloru białego, jednak tło pod nazwiskami kandydatów będzie się różnić. I tak kandydaci na burmistrza/wójta będą mieli pod nazwiskami tło różowe, kandydaci do Rad Miejskich i Gminnych tło szare, do Rady Powiatu żółte, a do Sejmiku niebieskie.

Wybór burmistrza/wójta
W przypadku wyboru burmistrza lub wójta sprawa jest dość prosta, swój głos oddajemy poprzez zaznaczenie krzyżykiem kratki po lewej stronie nazwiska kandydata, którego popieramy. Ważny głos jest wówczas – co się tyczy wszystkich kart do głosowania – kiedy w kratce przetną się co najmniej 2 linie, może być ich jednak więcej. W tych wyborach możliwa jest 2 tura, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50% głosów ze wszystkich oddanych w głosowaniu 21 października.

Wybory do Rad Gminnych i Miejskich
We wszystkich gminach należących do Powiatu Sulęcińskiego mamy do czynienia z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, co oznacza, że tylko jeden kandydat z danego obwodu może zostać radnym. Dlatego też poszczególne komitety wyborcze wystawiają po jednym tylko kandydacie, a karta do głosowania nie będzie przez to zawierała wielu nazwisk.
Oddajemy głos w ten sam sposób jak opisany powyżej – stawiamy krzyżyk w kratce po lewej stronie nazwiska popieranego kandydata.

Rada Powiatu
Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku wyborów do Rady Powiatu. Powiat Sulęciński dzieli się na trzy okręgi wyborcze 1. Gmina Sulęcin i Gmina Lubniewice (8 mandatów do wzięcia), 2. Gmina Krzeszyce i Gmina Słońsk (4 mandaty), 3. Gmina Torzym (3 mandaty). Otrzymamy od komisji dużą kartę do głosowania, gdzie będzie kilka list komitetów wyborczych zawierających większą liczbę nazwisk. Dla przykładu, w okręgu nr 1 komitetów startuje pięć, a niemal każdy z nich wystawia listę 10 kandydatów. Niech nas to nie zmyli, możemy głosować tylko na jednego kandydata spośród wszystkich komitetów. Technik głosowania jest taka sama jak w powyższych. Warto jednak wiedzieć, że głosując na danego kandydata popieramy też listę, z której startuje. Nasz głos wlicza się do „puli głosów” na konkretny komitet wyborczy. Zachęcam, żeby głosując na kandydata, odczytać pełna listę kandydatów z jego komitetu. Przemyślmy czy chcemy wybierając danego kandydata ułatwić wejście do Rady Powiatu komuś, kogo nie popieramy.

Sejmik Lubuski
W wyborach do Sejmiku cały Powiat Sulęciński jest częścią okręgu nr 2 (razem z powiatami międzyrzeckim, słubickim i świebodzińskim), z którego mandaty otrzyma sześciu kandydatów. Od komisji otrzymamy kolejną kartę-płachtę z ośmioma listami kandydatów. Głosowanie jest podobne do tego na Radę Powiatu. Głosujemy również na jednego kandydata z wszystkich list, a poprzez to popieramy listę komitetu wyborczego, z którego startuje.

Głos ważny i nieważny
Wspomniałem już wyżej, że o ważności głosu decyduje wpisanie znaku krzyżyka w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Koniecznie w kratce muszą przeciąć się co najmniej dwie kreski. Nieważnym będzie głos, kiedy krzyżyk nie będzie znajdował się w kratce lub linie nie będą się przecinać. Również nieważnym będzie głos, gdy zaznaczymy więcej niż jednego kandydata lub nie zaznaczymy nikogo.

W obecnych wyborach o nieważności głosu nie będą decydowały bazgroły na karcie (np. kiedy zaciął się długopis) lub inne zapiski (np. wychwalające przymioty jakiegoś kandydata) pod warunkiem, że postawi się prawidłowo krzyżyk w kratce przy nazwisku danego, jednego kandydata.

Instrukcja głosowania będzie napisana również na kartach do głosowania, warto się z nią również zapoznać, o technikę można też zapytać członków komisji. Głos oddajemy oczywiście anonimowo i wrzucamy do odpowiednio zabezpieczonej urny. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00 -21:00.

Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach!

Grzegorz Tyliszczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS