Praca Steinpol
Praca Steinpol
Praca Steinpol
Praca Steinpol
Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin
Home Aktualności z Sulęcina

Praca meble łóżka Sulęcin

Za kilka dni, w niedzielę 21 października 2018 r., czeka nas głosowanie na burmistrza, radnych gminnych, powiatowych i tych do Sejmiku Lubuskiego. Z powodu tego szeregu głosowań w jednym terminie można dostać lekkiego zawrotu głowy, spieszymy więc z pomocą.

Zacznę jednak od tego, że niżej podpisany jest zdania (i ma cicha nadzieję, że nie tylko on), że wybory samorządowe są jednymi z najważniejszych dla obywateli i boleje nad tym, że często właśnie w nich frekwencja nie dopisuje. Szanowni Państwo, właśnie w wyborach samorządowych mamy okazję głosować na ludzi, których często znamy i możemy bez zbytniej trudności kontrolować ich pracę na rzecz naszej społeczności. Serdecznie zachęcam, razem z całą redakcją Sulecin24.pl, do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach!

EWE energia gaz
EWE energia gaz
EWE energia gaz
EWE energia gaz

Chcąc głosować przede wszystkim musimy mieć ukończony 18 rok życia najpóźniej w dniu głosowania. Głosować mogą również obcokrajowcy, obywatele Unii Europejskiej zameldowani w danym okręgu. Swój obwód i lokal wyborczy na obszarze Gminy Sulęcin można odnaleźć tu: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody/080704 Komisji obwodowej musimy okazać aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem. Otrzymamy 4 karty do głosowania, których odbiór musimy pokwitować podpisem. Wszystkie karty będą koloru białego, jednak tło pod nazwiskami kandydatów będzie się różnić. I tak kandydaci na burmistrza/wójta będą mieli pod nazwiskami tło różowe, kandydaci do Rad Miejskich i Gminnych tło szare, do Rady Powiatu żółte, a do Sejmiku niebieskie.

Wybór burmistrza/wójta
W przypadku wyboru burmistrza lub wójta sprawa jest dość prosta, swój głos oddajemy poprzez zaznaczenie krzyżykiem kratki po lewej stronie nazwiska kandydata, którego popieramy. Ważny głos jest wówczas – co się tyczy wszystkich kart do głosowania – kiedy w kratce przetną się co najmniej 2 linie, może być ich jednak więcej. W tych wyborach możliwa jest 2 tura, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50% głosów ze wszystkich oddanych w głosowaniu 21 października.

Wybory do Rad Gminnych i Miejskich
We wszystkich gminach należących do Powiatu Sulęcińskiego mamy do czynienia z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, co oznacza, że tylko jeden kandydat z danego obwodu może zostać radnym. Dlatego też poszczególne komitety wyborcze wystawiają po jednym tylko kandydacie, a karta do głosowania nie będzie przez to zawierała wielu nazwisk.
Oddajemy głos w ten sam sposób jak opisany powyżej – stawiamy krzyżyk w kratce po lewej stronie nazwiska popieranego kandydata.

Rada Powiatu
Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku wyborów do Rady Powiatu. Powiat Sulęciński dzieli się na trzy okręgi wyborcze 1. Gmina Sulęcin i Gmina Lubniewice (8 mandatów do wzięcia), 2. Gmina Krzeszyce i Gmina Słońsk (4 mandaty), 3. Gmina Torzym (3 mandaty). Otrzymamy od komisji dużą kartę do głosowania, gdzie będzie kilka list komitetów wyborczych zawierających większą liczbę nazwisk. Dla przykładu, w okręgu nr 1 komitetów startuje pięć, a niemal każdy z nich wystawia listę 10 kandydatów. Niech nas to nie zmyli, możemy głosować tylko na jednego kandydata spośród wszystkich komitetów. Technik głosowania jest taka sama jak w powyższych. Warto jednak wiedzieć, że głosując na danego kandydata popieramy też listę, z której startuje. Nasz głos wlicza się do „puli głosów” na konkretny komitet wyborczy. Zachęcam, żeby głosując na kandydata, odczytać pełna listę kandydatów z jego komitetu. Przemyślmy czy chcemy wybierając danego kandydata ułatwić wejście do Rady Powiatu komuś, kogo nie popieramy.

Sejmik Lubuski
W wyborach do Sejmiku cały Powiat Sulęciński jest częścią okręgu nr 2 (razem z powiatami międzyrzeckim, słubickim i świebodzińskim), z którego mandaty otrzyma sześciu kandydatów. Od komisji otrzymamy kolejną kartę-płachtę z ośmioma listami kandydatów. Głosowanie jest podobne do tego na Radę Powiatu. Głosujemy również na jednego kandydata z wszystkich list, a poprzez to popieramy listę komitetu wyborczego, z którego startuje.

Głos ważny i nieważny
Wspomniałem już wyżej, że o ważności głosu decyduje wpisanie znaku krzyżyka w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Koniecznie w kratce muszą przeciąć się co najmniej dwie kreski. Nieważnym będzie głos, kiedy krzyżyk nie będzie znajdował się w kratce lub linie nie będą się przecinać. Również nieważnym będzie głos, gdy zaznaczymy więcej niż jednego kandydata lub nie zaznaczymy nikogo.

W obecnych wyborach o nieważności głosu nie będą decydowały bazgroły na karcie (np. kiedy zaciął się długopis) lub inne zapiski (np. wychwalające przymioty jakiegoś kandydata) pod warunkiem, że postawi się prawidłowo krzyżyk w kratce przy nazwisku danego, jednego kandydata.

Instrukcja głosowania będzie napisana również na kartach do głosowania, warto się z nią również zapoznać, o technikę można też zapytać członków komisji. Głos oddajemy oczywiście anonimowo i wrzucamy do odpowiednio zabezpieczonej urny. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00 -21:00.

Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach!

Grzegorz Tyliszczak

Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Auto komis Koryta 22
Auto komis Koryta 22
Auto komis Koryta 22
Auto komis Koryta 22
sprzątanie sulęcin
sprzątanie sulęcin
sprzątanie sulęcin
sprzątanie sulęcin
Intermarche Sulęcin
Intermarche Sulęcin
Intermarche Sulęcin
Intermarche Sulęcin