Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Hasło w tytule niby wyświechtane, jednak coś na rzeczy jest. Wielu pracodawców narzeka ciągle, że osoby kończące edukację nie posiadają praktycznych umiejętności lecz jedynie znają teorię, natomiast praktyki, czy staże nie rozwiązują tego problemu. Prawda jest taka, że niewiele się z nich zwykle wynosi. Na udział w wolontariacie pracodawcy patrzą bardziej przychylnym wzrokiem.
Zaznaczę na wstępie, że poprzez wolontariat nie rozumiem w tym miejscu, jak to się zwykle uważa, darmowych stażów w firmach itp. oraz nie tylko opiekę nad osobami starszymi i dziećmi. Form wolontariatu jest znacznie więcej. Może być to pomoc w ratowaniu zabytków czy ochronie przyrody, organizowanie wydarzeń kulturalnych (festiwale filmowe, muzyczne, konwenty i inne „eventy”), czy wdrażanie nowych rozwiązań w gospodarce. Wolontariat może być wykonywany zarówno w kraju, jak i za granicą, również w egzotycznych miejscach. Studenci coraz częściej podejmują tego typu działalność, a w Polsce pojawia się coraz więcej organizacji koordynujących pracę wolontariuszy w różnych dziedzinach.

Wolontariat nie jest jednak zajęciem wyłącznie młodych osób. Potrzeba wyłącznie chęci, trochę wolnego czasu oraz oczywiście zainteresowania dowolnym problemem, którym chcielibyśmy się zająć. Również osoby, które zakończyły już karierę zawodową angażują się w tego typu akcje i są nieocenioną pomocą dla młodszych kolegów. Coraz więcej osób w Polsce angażuje się w wolontariat – z 20% badanych przez CBOS w 2011 r. nastąpił wzrost do 26% w 2013 r.

Wrócę do pytania z tytułu, czy faktycznie bycie wolontariuszem daje szanse na lepszą pracę? Przede wszystkim pracodawcy zwracają uwagę na ten punkt w CV jeśli się pojawi. W ofertach pracy zamieszczanych w internecie, jak choćby na www.pracuj.pl wielu pracodawców sugeruje, że takie „dodatkowe aktywności: są mile widziane. Świadczy to o tym, że kandydat do zatrudnienia nie tylko posiada pewne praktyczne doświadczenie, ale także posiada pewne zainteresowania i potrafi się im poświęcić nie oczekując za to zapłaty, a ponadto wykazuje się aktywnością. Pracodawcy docenią na pewno wykazywanie się inicjatywą, odpowiedzialność i zaangażowanie się w pracę. Na pewno warto w CV wpisać konkretne umiejętności, które zdobyło się podczas wolontariatu.

Dobry pracodawca powinien docenić osoby, które angażują się poza życiem zawodowym, bo swoje cechy i doświadczenia mogą wykorzystać też w pracy. Zły pracodawca znów może zignorować doświadczenie wolontariatu lub wprost odrzucić kandydata, bo od pracowników oczekuje całkowitego poświęcenia się pracy zarobkowej. U takiego pracodawcy chyba nie chcielibyśmy pracować. Jeżeli szukacie nowej pracy w Sulęcinie i okolicach – koniecznie odwiedźcie serwis http://www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS