Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

Maria Skłodowska-Curie, Jan Matejko, Barbara Radziwiłłówna, Królowa Jadwiga, Bolesław Chrobry- pierwszy król Polski w stroju koronacyjny z włócznią św. Maurycego – są to tylko niektóre tytuły zwycięskich prac konkursu „Historia malowana”, które można zobaczyć w Sali wystaw Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.

7 listopada odbył się wernisaż prac pokonkursowych VII edycji Międzyszkolnego Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Plastycznego pt. „Historia malowana”. Wernisaż został przygotowany we współpracy Sulęcińskiego Ośrodka Kultury i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie.

Obecnością na wernisażu zaszczycili nas wicestarosta sulęciński Tomasz Prozorowicz, przewodniczący Rady Powiatu Czesław Symeryak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Maciej Tonder, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulęcinie Izabela Hutyra.

Wyjątkowymi gośćmi i najważniejszymi adresatami wystawy byli uczniowie SOSW z nauczycielami oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków wraz z opiekunką panią Violettą Kobylnik.

Spośrod nadesłanych w tej edycji 484 prac z 64 placówek oświatowych z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego wyłoniono 40 laureatów. Nadesłane prace dotyczyły wydarzeń i postaci z historii Polski od średniowiecza do współczesności.

Tematyka prac była dość zróżnicowana: od chrztu Polski poprzez czasy Bolesława Śmiałego, bitwy pod Oliwą, Barbary Radziwiłłówny, Tadeusza Kościuszki, gen. Józefa Hallera, Ignacego Paderwskiego, Józefa Piłsudskiego do czasów Ireny Sendlerowej. Prace charakteryzowały się wysokim poziomem umiejętności artystycznych ich autorów.

Prace zostały wykonane różnorodnymi technikami: forma przestrzenna, rysunek, akwarele, pastele, colaż, wyklejanki z plasteliny i innych materiałów, techniki mieszane, formy przestrzenne. Wystawa prac dzieci i młodzieży dostępna jest do końca listopada. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i podziwiania wiedzy oraz umiejętności plastycznych autorów.

Kilka słów o konkursie.
Do tej pory w ciągu siedmiu edycji konkursu wpłynęło ponad 1000 prac konkursowych.
W obecnym roku kalendarzowym konkurs trwał od 1 lutego do 30 kwietnia 2019 roku. Konkurs obejmował sześć kategorii zróżnicowanych pod względem wiekowym i umiejętności uczestników.

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w następujących kategoriach wiekowych:
– I- dzieci od 6 do 9 roku życia
– II – dzieci od 10 do 13 roku życia
– III – młodzież od 14 do 16 roku życia
– IV- młodzież od 17 do 19 roku życia
– V – dzieci i młodzież niepełnosprawna od 10 do 16 roku życia
– VI – młodzież niepełnosprawna od 17 do 24 roku życia
Celem konkursu było popularyzowanie historii Polski, rozwijanie wiedzy historycznej, stworzenie szansy do wymiany emocji, wrażeń i doświadczeń artystycznych. Bardzo ważnym zamiarem konkursu była integracja dzieci i młodzieży o różnym stopniu sprawności.

Tematem prac plastycznych wykonywanych dowolną techniką malarską była postać /postacie, znak lub wydarzenie związane z historią Polski.
Patronat honorwy nad konkursem objęli: Lubuski Kurator Oświaty w Gorzowie Wlkp. Starosta Sulęciński i Powiat Sulęciński, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Bractwo Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej,
magazyn historyczny „Mówią wieki”, a patronat medialny Gazeta Lubuska i Przekrój Lokalny. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się po zakończeniu konkursy 5 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie.

Tekst: Wioletta Kaźmierczak.
Zdjęcia: Maciek Barden

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS