Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Wakacje i czas urlopów sprzyja obcowaniu człowieka z naturą – czy to wyprawa do lasu, przejażdżka rowerowa po okolicy, czy też odpoczynek na ogródkach działkowych, warto być przygotowanym na niespodziewane spotkanie z insektami.

Najpopularniejsze są komary, meszki, kleszcze – przed tymi ostatnimi powinniśmy chronić nasze ciała w sposób szczególny. Tym razem jednak przyjrzymy się osom.

Osa pospolita występuje w Europie Środkowej, powszechnie od kwietnia do października. Wysokie temperatury powodują jednak u tych owadów nadmierne pobudzenie, jeśli temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, to i owady są bardziej niespokojne, drażnią je także jaskrawe i ciemne kolory. Użądlenia os mogą być bardzo groźne, szczególnie jeśli dotyczą dzieci lub osób uczulonych.

Osy w bardzo sprawny i szybki sposób budują kokony – można jednak zapobiec nieprzyjemnej niespodziance w altanie, obserwując wszystkie ścianki i zakamarki budynku gospodarczego już wiosną. Zniszczenie kilkucentymetrowego gniazda, które dopiero się tworzy, nie jest aż tak skomplikowanym procesem, jak usunięcie gniazda o wysokości kilkudziesięciu centymetrów.

Przede wszystkim przy tej czynności należy zachować rozsądek i pod żadnym pozorem nie usuwać znaleziska w sposób samodzielny. Pomoc w usuwaniu os i szerszeni oferują specjalistyczne firmy zajmujące się dezynsekcją. Koszt takiej usługi waha się w przedziale od 80 do ok. 150 zł. Decyzję o usunięciu gniazda os należy podjąć w przypadku jego obecności na posesji prywatnej, jeśli jednak gniazdo znajduje się w budynku użyteczności publicznej: przedszkolu, szpitalu, urzędzie – wówczas interweniuje straż pożarna. Na pomoc straży pożarnej możemy także liczyć w sytuacjach nagłych, interwencyjnych, kiedy kokon rzeczywiście zagraża bezpieczeństwu.

Jak wygląda proces usunięcia gniazda os z prywatnej posesji?
Po pierwsze – właściciel na własny koszt powinien zaopatrzyć się w specjalny środek owadobójczy (dostępny między innymi w marketach budowlanych). Usunięcie kokonu możliwe jest jedynie w godzinach wieczornych, kiedy temperatura powietrza spada – wówczas owady nie są tak agresywne, łatwiej jest wykonać zadanie. Przed przystąpieniem do akcji profesjonaliści zakładają na siebie specjalny kombinezon ochronny z siatką.

Uwaga – najbezpieczniejszą opcją, która nam pozostaje jest pozostawienie gniazda w spokoju, jeśli znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu lub jeżeli gniazdo nam nie zagraża i nie przeszkadza, wówczas lepiej będzie zostawić je w spokoju do później jesieni. Wtedy rój obumrze, a gniazdo z czasem opustoszeje i będziemy mogli je bezpiecznie usunąć – już puste i nieszkodliwe.

Lato to piękna pora roku, dostarcza nam jednak sporo wrażeń, w których główną rolę odgrywa również natura. Żyjmy z nią w symbiozie i nie przeszkadzajmy sobie nawzajem. Jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przy tym nie uszkodzić owadów czy dziko żyjącej zwierzyny, zatrudnijmy do pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Katarzyna Nowak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS