Home Aktualności z Sulęcina

Praca meble łóżka Sulęcin

Kiedyś walczyli o naszą wolność- my dziś zadbamy o ich zdrowie
Żołnierze 151 batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie wspierają nie tylko pograniczników, szpitale czy policję. Dystrybuują żywność a także opiekują się weteranami i seniorami.

Szczególną grupą, którą terytorialsi wspierają w dobie walki z koronawirusem są weterani i osoby starsze. To oni znajdują się w grupie największego ryzyka zarażenia COVID- 19. Weterani i seniorzy chętnie korzystają ze wsparcia żołnierzy na terenie Ziemi Lubuskiej. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa.
Żołnierze 151 blp ( 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej) dostarczyli zakupy panu Tadeuszowi Goszczyńskiemu ps. „Ksiądz”. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Pan Tadeusz mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Był strzelcem w Grupie „Kampinos” AK. Jest prezesem Związku Powstańców Warszawskich w Gorzowie Wlkp.

Żołnierze WOT wspierają także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także poddane kwarantannie.
Osobą odpowiedzialną za kontakt z weteranami w 151 blp w Skwierzynie jest ppor. Jakub Czechanowski. Weterani kiedyś walczyli o naszą wolność – dziś my zadbamy o ich zdrowie. Teraz możemy im się odwdzięczyć. Z powodu koronawirusa nie możemy ich bezpośrednio odwiedzić, bo nie chcemy narażać ich zdrowia. Zależy nam na tym, by nikt nie czuł się opuszczony w tym trudnym czasie. Zakupy przekazujemy w miejscach bezpiecznych, ich opiekunom lub pozostawiamy je pod drzwiami. Działamy według procedur.

Terytorialsi odwiedzający osoby pozostające w domach nie ograniczą się jedynie do pozostawienia im żywności. Znajdują także czas na rozmowę telefoniczną, podczas której analizują sytuację i określają ich dalsze potrzeby. Działania pomocowe prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.

Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. Żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad WOT. Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

ppor. Anna JASIŃSKA, kpt Marcin MISIAK, fot. DWOT
e-mail: jasinska8256@portal.ron.mil.pl
tel. 514 791 310
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Zawsze gotowi, zawsze blisko”!

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin