Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin
Home Aktualności z Sulęcina

Portal Sulecin24.pl jako jedyne lokalne medium miał niepowtarzalną okazję uczestnictwa w dniu dla mediów, organizowanym w czasie ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Serwal-17 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. ks. Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz podległych garnizonów – Nowy Glinik i Leźnica Wielka. W towarzystwie tamtejszego oficera prasowego – por. Michała Kolada, wzięliśmy udział w części ćwiczeń, które odbywały się na terenie poligonu wojskowego w Wędrzynie.

W trakcie trwania zajęć odbył się przelot samolotów myśliwskich F-16 z 2.SLT (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu), których zadaniem było udzielenie wsparcia lotniczego (CAS – Close Airport Support) dla pododdziałów lądowych. Po uderzeniu lotnictwa taktycznego wspierającego działanie 25.BKP, piloci – łącznie – czterech śmigłowców W-3W Sokół oraz Mi-8/17, prowadzili ogień do wyznaczonych celów. Nie obyło się również bez lądowania desantu, jak i wykonywania pozostałych zadań ogniowych.

Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin

Tematykę ćwiczeń z wojskami pk. Serwal-17 stanowi działanie taktyczne batalionu ze strzelaniem i amunicją bojową, a celem przyświecającemu temu militarnemu przedsięwzięciu jest sprawdzenie przygotowania dowództwa, sztabu oraz pododdziałów 1.bkpow (AZB) do planowania, organizowania i prowadzenia działań bojowych zgodnie z przeznaczeniem. Do zagadnień szkoleniowych, poruszanych podczas trwania zajęć zaliczyć można jeszcze – choćby – strzelanie szwadronu kawalerii powietrznej w obronie, ewakuację rannych z pola walki, organizację zrzutowisk do przyjęcia zasobników i platform w ramach zabezpieczenia logistycznego drogą powietrzną, kierowanie ogonem pododdziałów czy planowanie przemieszczenia 1.AZB na dużą odległość sposobem kombinatowym.

Opisywane ćwiczenia taktyczne odbywają się we wrześniu, a liczba uczestniczących w nich żołnierzy oscyluje wokół tysiąca. Przekłada się to na 180 jednostek sprzętu wojskowego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania te wspierane są przez żołnierzy armii amerykańskiej z 10th Combat Aviation Brigade (CAB), stacjonującego w Niemczech, którzy dysponują dwoma wielozadaniowymi śmigłowcami CH-47 Chinook. Działania aeromobline odbywają się równocześnie na dwóch poligonach – OSPWL Wędrzyn i CSWL Drawsko oraz w 12BBSP Mirosławiec.

Maciej Zacharczuk

Napisz komentarz

Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Reklama Sulęcin