Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sulęcinie informuje, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, tradycyjnie przypadający 7 kwietnia, będzie poświęcony tematowi cukrzycy. Coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej rozpowszechniającej się choroby oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na cukrzycę, który spowodowany jest prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Szczególnym problemem stało się nieodpowiednie odżywianie powodujące nadwagę i otyłość oraz sprzyjająca im mała aktywność fizyczna.

Według statystyk WHO cukrzyca jest chorobą bardzo rozpowszechnioną i dotyczy osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz ludzi w podeszłym wieku. Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę. Prognozuje się, że do 2030 r. cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Właściwa profilaktyka, edukacja zdrowotna oraz wczesne leczenie, mogą zahamować falę nowych zachorowań. Analizując występowanie cukrzycy wyodrębniono grupy ludzi szczególnie podatnych na zachorowanie. Mówimy o nich, że są to grupy ryzyka rozwoju cukrzycy i należą do nich:
– osoby po 45 roku życia,
– osoby, które są spokrewnione z osobą chorą na cukrzycę,
– osoby z nadwagą i otyłością,
– kobiety, które w czasie ciąży chorowały na cukrzycę ciężarnych,
– kobiety, które urodziły dzieci o ciężarze powyżej 4 kg,
– osoby, które w przeszłości notowały podwyższone poziomy glukozy we krwi np. po posiłku,
– osoby cierpiące na choroby układu krążenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca,
– osoby, u których stwierdzono nieprawidłowy poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wszystkie ww. osoby niezależnie od wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie i przynajmniej raz w roku kontrolować poziom glukozy we krwi, a osoby powyżej 45 r.ż. raz na 3 lata.

Rozróżnia się dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90 % wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Na ogół mają oni nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Ważne jest, aby w odpowiednim momencie rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy i rozpocząć właściwe leczenie. Pacjenci zanim usłyszą diagnozę – CUKRZYCA – najczęściej odczuwają objawy, które mogą, ale nie muszą sugerować choroby. Jeśli zaobserwuje się poniższe objawy należy niezwłocznie skontaktować się
z lekarzem, który je zweryfikuje i postawi właściwą diagnozę. Do objawów mogących wskazywać na istnienie cukrzycy należą: nawracające infekcje, ciągłe zmęczenie, osłabienie i senność. Mogą pojawiać się zaparcia, swędzenie skóry czy jej suchość, pojawianie się zmian ropnych na skórze oraz zmiany zapalne narządów moczowo-płciowych. Pacjenci skarżą się na wzmożone pragnienie, przy jednoczesnym częstym oddawaniu moczu, duży apetyt, utratę masy ciała i kłopoty z koncentracją.

Objawy te zazwyczaj rozwijają się bardzo dynamicznie u chorych z cukrzycą typu 1, i bardzo powoli
u osób z cukrzycą typu 2. Osoby chore na cukrzycę często bagatelizują powyższe objawy i np. zmęczenie tłumaczą przepracowaniem, dlatego tak ważna jest profilaktyka, obserwacja własnego organizmu oraz wizyty kontrolne u lekarza.

Niezwykle istotne w prewencji cukrzycy jest:
– utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
– regularna aktywność fizyczna,
– prawidłowe odżywianie (należy unikać spożywania cukrów prostych o wysokim indeksie glikemicznym oraz tłuszczów),
– zaprzestanie palenia tytoniu, które jest czynnikiem ryzyka występowania chorób sercowo – naczyniowych.

Pamiętaj!
Odpowiednio wczesne rozpoznanie czynników ryzyka i stanów przedcukrzycowych może zapobiec rozwojowi cukrzycy i jej powikłań lub zwolnić ich postęp. Jedynie badania poziomu glukozy we krwi pozwalają na postawienie rozpoznania, a koszt takiego badania to ok 7 zł.

Więcej informacji na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int

Nadesłała
PSSE Sulęcin

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS