Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

15 czerwca 2013 r. w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie w ramach współpracy między gminą Sulęcin i gminą Nowy Tomyśl w woj. wielkopolskim. W spotkaniu ze strony Sulęcina udział wzięli: grupa radnych Rady Miejskiej wraz z przewodniczącym Leonem Szczepańskim, pracownicy Urzędu Miejskiego w Sulęcinie i jednostek organizacyjnych gminy. Ze strony gospodarzy: grupa radnych Rady Miejskiej Nowego Tomyśla wraz z jej przewodniczącym Tomaszem Wlekłym, burmistrz Henryk Helwing i zastępca burmistrza Wojciech Ruta oraz wybrani pracownicy Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.

zdjecia1295Spotkanie odbyło się w ramach rewizyty. W październiku 2012 roku w Sulęcinie gościliśmy przedstawicieli gminy Nowy Tomyśl. Nasza wzajemna partnerska współpraca opiera się o stosowne uchwały Rad Miejskich Nowego Tomyśla i Sulęcina, podjęte w 2005 roku. Założenie współpracy zostało, co do szczegółów potwierdzone w umowie podpisanej 1 maja 2005 r. Uważamy, że umowa realizowana jest w sposób prawidłowy, jest systematycznie uzupełniana i nie wymaga poprawiania i modyfikowania. Zmian nie wymagają również zapisane w zawartym porozumieniu ustalenia. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem Sulęcinian przez Burmistrza Nowego Tomyśla Pana Henryka Helwinga w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, połączone z przedstawieniem uczestniczących w spotkaniu nowotomyślan. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański podziękował za zaproszenie, nawiązał do bardzo dobrze przebiegającej współpracy między gminami i przedstawił delegację z Sulęcina.

O bardzo dobrej pracy biblioteki, jej zamiarach, perspektywach rozwoju i rozszerzaniu zakresu działania mówiła jej dyrektor p. Lucyna Kończal-Gnap. Pan Tomasz Wlekły przedstawił uczestniczących w spotkaniu radnych oraz scharakteryzował organizację i zakres działania Rady Miejskiej Nowego Tomyśla. Po obejrzeniu bardzo dobrze opracowanego i zmontowanego filmu o Nowym Tomyślu, mieszkańcach gminy i ich osiągnięciach, działaniach gminy i Urzędu, przemyśle i infrastrukturze, oświacie, kulturze i sporcie udaliśmy się na spacer tzw. „wiklinowym deptakiem”. Podczas spaceru burmistrz prezentował co ciekawsze wątki historyczne związane z danym miejscem, budynkami lub obiektami. Szczególne wrażenie na grupie sulęcinian wywarł największy na świecie, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa kosz wiklinowy. Zapoznaliśmy się z pracą Domu Dziennego Pobytu, którego zadania i cele przedstawiła p. dyrektor Danuta Michałowicz. Po nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody dla mieszkańców gminy oprowadzali nas i objaśniali szczegóły burmistrz i jego zastępca.

Bardzo przyjemnym i pouczającym dla nas okazał się rekonesans autokarowy po mieście ze szczególnym uwzględnieniem ciekawych obiektów i strefy przemysłowej. Pięknym podsumowaniem naszego pobytu w Nowym Tomyślu był pobyt w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa oraz ZOO w Nowotomyskim Parku Kultury i Wypoczynku. W stodole olęderskiej obejrzeliśmy, będące wytworem umysłu i rąk ludzkich, użytkowne i ozdobne wyroby wikliniarskie. Po obejrzeniu arcydzieł z wikliny odbyliśmy ciekawy i pouczający spacer po, utrzymywanym przez miasto, ogrodzie zoologicznym i parku miejskim. Utrzymanie ZOO i parku kosztuje miasto ok. 500 tys. rocznie. Zostaliśmy niezmiernie miło i sympatycznie przyjęci również przez mieszkańców Nowego Tomyśla, których spotykaliśmy podczas spaceru po mieście. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w Nowym Tomyślu i przyjęciu przez władze miejskie. Cieszymy się z osiągnięć partnerskiej gminy i lekko zazdrościmy rozwiniętej strefy przemysłowej.

Leon Szczepański
Fot. Urząd Miejski w Nowym Tomyślu

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS