ESA Trucks
ESA Trucks
ESA Trucks
ESA Trucks
Praca steinpol
Home Aktualności z Sulęcina

Praca Christianapol meble Sulęcin

Samorząd Województwa Lubuskiego przeznacza 1 mln zł na profilaktykę zachorowań przeciwko grypie. Gminy i powiaty mogą się zgłaszać po dotacje i szczepić swoich seniorów.

– Liczę na duże zainteresowanie, ponieważ szczepienia są obecnie bardzo promowane. Mam nadzieję, że na kanwie szczepień przeciwko koronawirusowi, seniorzy będą też chcieli zaszczepić się przeciwko grypie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Milion na szczepienia seniorów
Zarząd Województwa Lubuskiego we wtorek, 2 lutego, przyjął uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowych jednostkom samorządu terytorialnego woj. lubuskiego w zakresie realizacji programów polityki zdrowotnej w kierunku szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej. Oznacza to, że samorząd województwa przeznacza 1 mln zł na dotacje dla gmin, które będą chciały zaszczepić swoich seniorów. Gmina lub powiat, po przystąpieniu do konkursu i spełnieniu wymogów formalnych, otrzyma dotację w wysokości nie większej niż 100 tys. zł, drugie tyle będzie musiała dołożyć z własnego budżetu. Nabór wniosków odbędzie się w połowie lutego i potrwa do końca marca.

Walka z grypą jest też walką z COVID-19
W pandemii COVID-19 zasoby ochrony zdrowia koncentrują się przede wszystkim na walce z nowym koronawirusem. Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie w odniesieniu do układu oddechowego, szczególnie u osób starszych. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie tylko istotna jest ochrona przed wirusem, ale dodatkowo ważne jest uniknięcie koinfekcji wywołanych tymi patogenami, co może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu chorób układu oddechowego. Szczepienia przeciwko grypie mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego. W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Jej przebieg może być szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Największy odsetek zgonów notuje się wśród seniorów.

źródło: lubuskie.pl

Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie