Rzeki w województwie lubuskim przekroczyły stany alarmowe
Lubuskie walczy ze skutkami wysokich poziomów wody w rzekach i wód gruntowych. Fala wezbraniowa jest wynikiem intensywnych opadów deszczu, tworząc wysoki poziom wód. Władze miast zapewniają, że są w pełni przygotowane na nadchodzące trudności.
Wysoki poziom rzek powoduje zalewanie okolicznych terenów w tym łąk, pól i pastwisk. W kilku lubuskich gminach woda podchodzi pod gospodarstwa. Rolnicy z niepokojem obserwują żywioł, który może zaprzepaścić ich pracę. Niestety, prognozy pogody nie napełniają optymizmem. Zapowiadane deszcze mogą pogorszyć, już i tak alarmujący, stan rzek. W Gorzowie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Od kilku tygodni zalane są dolne części bulwaru warciańskiego, zamknięto też ścieżkę nadwarciańską, ulicę Sybiraków i przejazd pod wiaduktem kolejowym. W miejscowości Piskorzno Strażacy z OSP Krzeszyce uszczelnili workami z piaskiem wały przeciwpowodziowe wzdłuż kanału Postomii.
Strażacy nie mają chwili przerwy, którzy od kilku dni wypompowują wodę z Przyczyny Górnej, Dębowej Łące, ale również z terenu gmin Witnica i Bogdaniec.
W regionie lubuskim trwają działania mające na celu przeciwdziałanie skutkom wysokich poziomów wód rzecznych i gruntowych. Cała sytuacja wymaga skoordynowanej reakcji ze strony lokalnych służb. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zapewniają, że nie ma powodu do większego niepokoju. Chociaż poziom wody w lubuskich rzekach może wzrosnąć, to mieszkańcy województwa lubuskiego nie muszą obawiać się zagrożenia powodziowego. Rzeka miastu nie zagraża, ale tak wysokiego stanu nie było już dawno.
Stan alarmowy dla poszczególnych rzek:
Odra:
- Cigacice
- Nietków
- Połęcko
Warta:
- Kostrzyn nad Odrą
Obra:
- Bledzew.