Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

31 sierpnia 2015 r. odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu dotycząca przede wszystkim sytuacji finansowej naszego powiatu. Na obrady stawił się cały skład Rady w liczbie piętnastu osób, w tym zarząd powiatu w osobach starosty Patryka Lewickiego i wicestarosty Michała Deptucha. Ponadto obecni byli m.in. rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji asp. sztab. Alina Słonik, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sulęcinie Agnieszka Zaręba, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanna Różańska, skarbik powiatu Anna Kulczyńska, naczelnicy i kierownicy komórek organizacyjnych Starostwa, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie Danuta Malinowska , przedstawiciele kadry Ośrodka, burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz, przedstawiciele AESCO Group z prezesem zarządu Mariuszem Gołaszewskim oraz grupa zainteresowanych mieszkańców powiatu.

Po otwarciu sesji przez przewodniczącego Rady Tadeusza Dąbrosia, starosta wniósł o włączenie do porządku obrad głosowania nad projektem uchwały o określenie zadań, na które przeznaczone są środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Radni jednogłośnie poparli wniosek starosty. Następnie, zgodnie z porządkiem obrad, odbyły się głosowania nad przyjęciem protokołów z X, XI i XII sesji Rady Powiatu. Za ich przyjęciem każdorazowo opowiedziało się 12 radnych, trzech wstrzymywało się od głosu (byli to radni: Agnieszka Sławiak, Stanisław Kubiak, Krzysztof Skrzypnik).

Projekty uchwał – dyskusje i głosowania

Trzecim punktem porządku obrad było przyjęcie grupy uchwał. Pierwsza była zgłoszona na początku sesji przez starostę o określenie zadań, na które przeznaczone są środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt uchwały, wcześniej zaakceptowany przez wszystkie komisje Rady Powiatu, na sesji odczytała kierownik PCPR J. Różańska. Projekt został przyjęty jednogłośnie.

Usuwanie i przechowywanie sprzętu pływającego z obszarów wodnych na terenie powiatu sulęcińskiego

Drugi projekt, podobnie jak pierwszy, nie wzbudził kontrowersji. Za jego przyjęciem głosowali wszyscy radni . Dotyczył on zarządzenia poboru opłaty w drodze inkasa, wyznaczenia inkasenta oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, dotyczące pobierania opłat związanych z usunięciem i przechowywaniem sprzętu pływającego z obszarów wodnych na terenie powiatu sulęcińskiego. Projekt odczytała naczelnik Wydziału Budownictwa, Nieruchomości i Ochrony Środowiska Aleksandra Rutyna. Inkasentem wybrano Warsztat Szkoleniowo-Usługowy Leopold Ryczaj z Sulęcina.

Skarga na Dyrektora SOSW bezzasadna

Skargę złożyli rodzice ucznia, który rzekomo został pobity w czasie pobytu w Ośrodku. Z treści złożonego pisma wynika, iż dyrektor dopuściła się zaniedbania swoich obowiązków. W projekcie uchwały przedstawionej przez komisję rewizyjną skargę uznano za bezzasadną. Radny S. Kubiak złożył wniosek o odczytanie protokołów z sesji komisji rewizyjnej. Rada odrzuciła wniosek (4 głosy za, 6 przeciw, 5 radnych wstrzymało się od głosu). Pan A. Żelechowski poinformował, że doraźna kontrola w SOSW nie dopatrzyła się nieprawidłowości, podopieczni znajdują się pod opieką kadry pedagogicznej, natomiast dyrekcja na prośbę rodziców szybko przeniosła pokrzywdzonego do innej klasy. Radny S. Kubiak zauważył, że komisja rewizyjna nie wysłuchała osób skarżących, a jedynie Dyrekcję, na co A. Żelechowski odpowiedział, iż skarga była dobrze umotywowana i nie było konieczności dodatkowego wysłuchania. Obecni na sesji rodzice pokrzywdzonego wyrazili chęć przedstawienia swojego zdania, co poparł wnioskiem o głosowanie radny K. Skrzypnik. Mimo to Rada nie zgodziła się na wysłuchanie skarżących, a następie przyjęła projekt uchwały dwunastoma głosami, przy trzech głosach przeciwnych. Po ogłoszeniu wyników rodzice pokrzywdzonego opuścili pośpiesznie salę obrad, natomiast pracownicy Ośrodka aplauzem przyjęli wynik głosowania.

Program naprawczy dla powiatu sulęcińskiego

Najistotniejszym, a na pewno wzbudzającym największe kontrowersje i najdłużej trwającym punktem obrad XIII sesji Rady Powiatu było przyjęcie uchwały w sprawie programu naprawczego dla Powiatu Sulęcińskiego. Ten punkt zostanie omówiony w osobnym materiale, ponownie więc proszę Czytelników o cierpliwość. Gdyby w tym artykule zawrzeć jeszcze relacje z dyskusji nad programem, mógłby się stać zbyt obszerny i wielowątkowy. Zaznaczę w tym miejscu tylko, że program został przez Radę przyjęty w formie zaproponowanej przez Starostwo po bardzo burzliwej dyskusji i kilku kontrowersyjnych incydentach. Program naprawczy składa się z części dotyczącej oszczędności budżetowych oraz decyzji o objęciu subrogacją całości zadłużenia powiatu sulęcińskiego.

Sprawy znaczące i „polityczne” w pytaniach i interpelacjach radnych

W czwartym punkcie porządku obrad, Zarząd Powiatu miał przedstawić Informację ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym. Radni wyrazili zgodę, aby informacji nie odczytywać, tylko dopuścić do zadawania pytań, gdyż była możliwość wcześniejszego zapoznania się z jej treścią. Redakcja portalu Sulecin24.pl nie otrzymała powyższej Informacji, dlatego też dyskusja zostanie omówiona dość skrótowo.

Bonifikata za sprzedaż działki

Radny Adam Basiński zainteresował się sprzedaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Gorzowie Wlkp. zalesioną działką wraz z pałacem, znajdującą się w miejscowości Rogi. Wcześniej ta działka należała do powiatu sulęcińskiego i została sprzedana PWSZ. Powiatowi należała się bonifikata wraz z odsetkami za tę działkę, jednak Zarząd odstąpił od odsetek, natomiast milion złotych należnych z bonifikaty rozłożył na 4 raty. Radny obawia się, czy taki ruch nazbyt nie uszczupli budżetu powiatu. Starosta Lewicki odpowiedział, że nie rezygnuje z bonifikaty, jednak taki ruch był konieczny i został wykonany za zgodą wojewody lubuskiego.

Dofinansowanie działań geodezyjnych na terenie powiatu sulęcińskiego

W zapytaniach poruszono również niedawne rozmowy z Głównym Geodetą Kraju w Zielonej Górze. Temat poruszył radny Franciszek Jamniuk, a w odpowiedzi starosta poinformował, że powiat ma otrzymać w ciągu najbliższych czterech lat kwotę ok. 6,5 miliona złotych na zadania geodezyjne. Ponadto 21 września 2015 r. w Sulęcinie ma odbyć się spotkanie Związku Powiatów Lubuskich z GGK.

Na koniec obrad przewidziano składanie przez radnych interpelacji, wniosków i zapytań. Była to kolejna tego dnia, po dyskusji nad programem naprawczym, burzliwa i niestety miejscami niesmaczna część sesji. Pozwolę sobie odnieść się tylko do spraw mających moim zdaniem przynajmniej pewne znaczenie dla naszego powiatu i jego mieszkańców, natomiast nie będę odnosił się do utarczek i zaszłości pomiędzy radnymi. Jeżeli Państwo są takowymi zainteresowani, zapraszamy na kolejne sesje.

Chodnik w Chartowie – ośmiu radnych chce zrzec się części diet

Pierwszy zgłosił się radny gminy Słońsk, Krzysztof Skrzypnik, który ponownie podjął temat budowy chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1291F w miejscowości Chartów. Obecnie 8 radnych chce zrzec się części swoich diet w celu pokrycia kosztów budowy, a patronat nad sprawą objęła poseł Bożena Sławiak. Zdaniem radnego, starosta sulęciński unika spotkania w sprawie chodnika, a w samym Chartowie podnoszą się głosy, żeby przyłączyć wieś do powiatu słubickiego. Starosta Lewicki odpowiedział, że jego napięty kalendarz oraz zbyt krótkie terminy wyznaczane na spotkania uniemożliwiają mu przyjazd do Chartowa, a dodatkowo sprawa ma bardziej „polityczne” tło i nie dotyczy tylko bezpieczeństwa na drodze.

BIP sulęcińskiego szpitala nieaktualny?

Radna Agnieszka Sławiak poruszyła kwestię Biuletynu Informacji Publicznej sulęcińskiego szpitala powiatowego, konkretnie zaś jego nieaktualności. Ostatni wpis znaleziony przez radną pochodzi z 2012 roku. Starosta nie wiedział, że BIP podległego mu szpitala nie jest aktualny, jednak zapowiedział interwencję w tej sprawie. Dyrektor szpitala zdążyła opuścić salę obrad wcześniej i przez to nie mogła się odnieść do interpelacji radnej. W dniu kiedy piszę te słowa (06.09.2015) w biuletynie nadal brakuje bieżących danych.

Drogi powiatowe na terenie Gminy Torzym

Gorącą sprawą okazało się być także utrzymanie dróg powiatowych na terenie gminy Torzym. Zarówno radny Adam Basiński, jak i burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz ubolewają nad stanem poboczy nowo wyremontowanych dróg w kierunkach na Garbicz, Grabów i Boczów. Głównym problemem są pobocza zarastające krzakami, ale także gromadzący się przy krawężnikach piasek. W niektórych miejscowościach sami mieszkańcy wzięli się za porządki, gdyż dawno nie widziano u nich ekip sprzątających. Burmistrz Torzymia dodał, że jego gminą zaczynają interesować się powiaty słubicki i świebodziński. Starosta tłumaczył opóźnienia w sprzątaniu dróg okresem urlopowym, jednak zapowiedział, że ekipy wkrótce wyruszą. Rozwiązaniem takich problemów mogłoby się stać powstanie w naszym powiecie, wzorem Gorzowa Wlkp., Centrum Integracji Społecznej. Padła również propozycja radnego Skrzypnika , aby wzorem gminy Słońsk, korzystać z pracy odbywających karę pozbawienia wolności.

Na koniec wypadałoby napisać kilka zdań komentarza. Czy jednak powinno się oceniać wszystkie wydarzenia z XIII sesji Rady Powiatu „na gorąco”, czy poczekać na ich efekty, które zapewne wkrótce nastąpią? Z pewnością kilka spraw będzie monitorowanych przez naszą Redakcję. Ocenę samej sesji zostawiam Państwu – czytelnikom i wyborcom.

Grzegorz Tyliszczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS