Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

16 lutego (czwartek) w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków odbyło się nadzwyczajne spotkanie pana burmistrza D. Ejcharta, pani vice burmistrz I. Walczak z radą pedagogiczną oraz z rodzicami uczniów klas I -VI, którego tematem była nadchodząca reforma oświaty. Padły dziś odpowiedzi na nurtujące rodziców oraz kadrę pedagogiczną pytania, dotyczące przyszłości dzieci mieszkających na terenie Gminy Sulęcin.

W naszym poprzednim artykule (https://sulecin24.pl/reforma-oswiaty-co-czeka-sulecinskie-szkoly/) pisaliśmy o tym, że reforma edukacyjna obejmująca szkoły podstawowe i gimnazja wejdzie w życie 1-go września bieżącego roku, a jej głównym efektem będzie przekształcenie obecnych gimnazjów w ośmioklasowe „podstawówki”. Jest to główne założenie nowej reformy. Jak będą wyglądały wspomniane zmiany w praktyce?

W nowym roku szkolnym na terenie gminy Sulęcin powstaną cztery szkoły podstawowe: 2 w Sulęcinie, 1 w Wędrzynie i 1 w Trzemesznie Lubuskim. Wiąże się to z podziałem Gminy na obwody szkolne. Nadchodząca rejonizacja obejmie obowiązkowo uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną naukę w roku szkolnym 2017/2018.

Uczniowie mieszkający w Sulęcinie podzieleni będą na dwa rejony (według zamieszkania) – północ oraz południe. W Wędrzynie i Trzemesznie Lubuskim bez zmian. Rodzic będzie mógł przenieść dziecko do innej szkoły. Odbywać się to jednak będzie mogło jedynie za zgodą dyrektora szkoły oraz burmistrza. Wówczas gmina nie będzie miała obowiązku dowozu danego ucznia do wybranej przez niego szkoły.

Jak wygląda rejonizacja, biorąc pod uwagę uczniów dojeżdżających z sołectw Gminy Sulęcin? Uczniowie z Miechowa, Żubrowa, Długoszyna, Trzebowa oraz Drogomina będą uczęszczać do szkoły na osiedlu Kopernika, natomiast uczniowie z Rychlika, Ostrowa, Małuszowa, Brzeźna i Turska do szkoły w budynku dotychczasowego Gimnazjum.

Obowiązkowa rejonizacja nie dotyczy klas I-VI (uczniowie uczący się w nich obecnie). Konieczny będzie jednak podział obecnych klas III i VI. Połowa z nich będzie kontynuować naukę w drugiej szkole podstawowej. To, czy przejdą do niej całe klasy obecnie funkcjonujące, czy podział klas dokona się na podstawie wyznaczonych obwodów szkolnych rozstrzygnie się niebawem. Decyzję tę podejmą rodzice w ankietach, które wypełnią do przyszłego piątku (24.02). Za rok odbędzie się ponownie podział klas III i VI (czyli obecnych II i V) na podobnych zasadach. W ciągu najbliższych dwóch lat reforma edukacji spowoduje, że w Sulęcinie będą funkcjonowały dwie szkoły ośmioklasowe o zbliżonej liczbie uczniów. W tej sposób uczniowie nie będą uczyli się w systemie dwuzmianowym.

Założenie władzy Gminy Sulęcin jest takie, aby żaden z nauczycieli Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nie stracił pracy. Dlatego część nauczycieli będzie łączyło etat, pracując w obu szkołach.

Na spotkaniu z rodzicami Burmistrz Sulęcina, pan Dariusz Ejchart, zapewniał, że dobro dzieci jest w tym momencie najważniejsze. Każda zmiana niesie ze sobą wiele wątpliwości, ale władze Sulęcina zapewniają, że postarają się, aby uniknąć przykrych decyzji, które dotkną dzieci, ich rodziców, ale także nauczycieli. Oby tak się stało…

Katarzyna Nowak
fot. M. Dębowski

2 odpowiedzi na ten artykuł
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS