Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Garnizon lubuski powiększył się o kolejny, przywrócony posterunek Policji. To potrzeba, płynąca wprost od społeczeństwa, które sygnalizowało ją podczas licznych konsultacji i debat społecznych. W Lubniewicach Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Helena Michalak, Komendant Wojewódzki Policji, insp. Jarosław Janiak oraz przedstawiciele władz samorządowych dokonali otwarcia posterunku.

Liczne konsultacje społeczne i postulaty zgłaszane podczas debat wskazywały na konieczność powstania posterunku Policji. Mieszkańcy gminy Lubniewice argumentowali, że tylko codzienny kontakt z policjantami pozwoli na stałe zapoznanie się z problemami, lokalnymi uwarunkowaniami społecznymi oraz szybką i właściwą reakcją na łamanie prawa, a w konsekwencji podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz jego poczucia. Mówił o tym w swym przemówieniu Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, który wspólnie z innymi samorządowcami odegrał niezwykle dużą rolę na rzecz powstania nowego posterunku. Służbę w nowo otwartym Posterunku Policji w Lubniewicach będzie pełnić pięciu policjantów. Do dyspozycji będą mieć nowoczesny samochód terenowy ISUZU D-MAX, dzięki któremu sprawnie będą patrolować tereny gminy Lubniewice. A w sezonie letnim, dbając o bezpieczeństwo miłośników wypoczynku nad wodą, będą korzystać z policyjnej motorówki, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować na niebezpieczeństwo. Łączny koszt otwarcia posterunku to blisko 336 tysięcy złotych.

W czwartek (19 października) punktualnie o godzinie 11 wszystkich obecnych gości, jako gospodarz garnizonu lubuskiego uroczyście przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak: „Rok 2017 jest okresem inicjowania Czteroletniego Programu Modernizacji Policji. To kluczowe przedsięwzięcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stwarza wielką szansę na unowocześnienie i podniesienie potencjału służb mundurowych w całej Polsce – również poprzez budowę nowych oraz reaktywację i modernizację istniejących obiektów Policji.(…) Wznawianie działalności Posterunków Policji dowodzi, że zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrona życia, zdrowia oraz mienia obywateli jest naszym priorytetowym zadaniem. Jest też, jak wykazują analizy bezpieczeństwa, rozmowy z władzami samorządowymi czy debaty społeczne, celem nadrzędnym dla mieszkańców. To właśnie oni zwracają uwagę na negatywne skutki likwidacji Posterunków Policji. Zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Lubniewice, które w okresie letnim goszczą wielotysięczne grupy turystów, co zwiększa ryzyko wystąpienia wielu zagrożeń kryminalnych. Dlatego też jestem głęboko przekonany, że stała obecność funkcjonariuszy w środowisku lokalnym jest niezbędna.”

Głos zabrała również Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak: „…Polska Policja konsekwentnie od wielu miesięcy realizuje dwa kluczowe projekty: Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i właśnie reaktywacje Posterunków Policji, po to, by każdy czuł się bezpiecznie, by każdy na miejscu mógł zgłosić swą sprawę. Dziękuję Burmistrzowi i samorządowcom za tak znaczącą pomoc”.

Do zebranych osób zwrócił się także Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak argumentując otwarcie Posterunku Policji w Lubniewicach: „…Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców, ma to służyć zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa; badania, które są dokonywane w Polsce i w naszym województwie pokazują, ze Polacy i mieszkańcy naszego województwa czują się bezpiecznie. Nie byłoby to możliwe bez doskonałej, oddanej pracy policjantów”.

Łącznie z Posterunkiem Policji w Lubniewicach, od 2016 roku w województwie lubuskim, oddanych ponownie do użytku zostało sześć posterunków. Wcześniej do dyspozycji mieszkańców przywrócono jednostki w Dobiegniewie, Kargowej, Szlichtyngowej, Zbąszynku i Przytocznej.

Dzisiejsza uroczystość była okazją, by wręczyć wyróżnienia „Młodym Bohaterom”. To akcja, którą zainicjował Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagrody są wręczane dzieciom, które ocaliły bądź przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. W imieniu ministra młodym Lubuszanom za ich postawę podziękował Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak: „…To są rzeczy czasami niewiarygodne, że tacy mali ludzie potrafią bezpośrednio pomóc ludziom bardzo potrzebującym, ratując nawet życie. Potrafią wezwać służby ratunkowe czy ostrzec przed niebezpieczeństwem”. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Maciej Grodzki, 8-latek z Gorzowa Wlkp., który był jedną z pierwszych osób, które dostrzegły pożar katedry. Dzięki temu rodzice mogli poinformować przechodni i patrol Policji. Kolejną wyróżnioną była 8-letnia Zuzanna Matysiak z Babimostu. pod nieobecność ojca przebywała z mamą i 3-letnim bratem w domu. Ok. godz. 21:00 zadzwoniła do ojca, mówiąc, że mama zemdlała. Ojciec (strażak PSP) telefonicznie poinstruował ją co zrobić. Zuzia z wielkim spokojem wykonała wszystkie polecenia – uniosła nieprzytomnej nogi, mówiła do niej i otworzyła okno, aby wpuścić świeże powietrze. Pilnowała matki i nie pozwalała jej zamknąć oczu, aż ta doszła do siebie.

Oskar Matuk, 9-latek z Górzycy, w Sokółce (woj. podlaskie) pomiędzy blokami na ul. Ściegiennego do 79-letniej kobiety podbiegł mężczyzna, który popchnął seniorkę. Gdy kobieta upadła, napastnik zabrał jej torebkę i uciekł. Wołanie o pomoc usłyszeli Oskar i Sebastian (9 i 11 lat). Podbiegli do kobiety i zadzwonili pod numer 112, podając szczegóły zdarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu Policja była w staniem szybko ująć sprawcę. Sebastian, otrzymał medal z rąk ministra Jarosława Zielińskiego.

Igor Hansel, 13-letni chłopiec ze Zbąszynka przechodził obok poczty kiedy zauważył lażącego twarzą do ziemi człowieka. W pobliżu przechodzili ludzie, jednak nikt nie zwracał uwagi na całą sytuację. Niepewny co zrobić, Igor obserwował leżącego przez 2 minuty, po czym zdecydował się działać. Podszedł i sprawdził stan lezącego, który jak się okazało, miał drgawki i bełkotał. Igor położył mężczyznę na ławce. Pomogli mu w tym dwaj chłopcy obserwujący zajście jednak potem odeszli. Igor zadzwonił po pogotowie i opisał sytuację. W tym czasie poszkodowany spadł z ławki na ziemię. Chłopiec obrócił go na bok i próbował mu pomóc, mimo, że poszkodowany stał się agresywny, wyzywał chłopca i próbował chwycić go za rękę. Groził też, że popełni samobójstwo. Igor czekał przy poszkodowanym aż do przybycia ratowników.

Opracował: kom. Marcin Maludy

4 odpowiedzi na ten artykuł
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS