Praca steinpol
Home Waszym zdaniem

Praca Christianapol meble Sulęcin

Minister zdrowia ostrzega: Praca w biurze zabija. Być może taką klauzulę trzeba będzie zawierać na umowach o pracę. To oczywiście żart, ale nie ulega wątpliwości, że siedząca praca w biurze jest szkodliwa dla zdrowia. Potwierdzają to badania opublikowane w prestiżowym magazynie medycznym „The Lancet”.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge objęły ok. milion osób. Okazuje się, że ryzyko przedwczesnej śmierci wśród ludzi pracujących 8 godzin dziennie w biurze zwiększa się o 60%. Co roku umiera 5,3 miliona osób z powodu braku aktywności fizycznej, dla przykładu palenie papierosów kosztuje życie 5,1 miliona ludzi rocznie. Osoby siedzące przez 8 godzin dziennie i więcej zapadają najczęściej na choroby serca, nowotwory i cukrzycę. Ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta dodatkowo jeśli po 8 godzinach pracy spędzimy pasywnie (choćby przed telewizorem) następne 3 godziny w ciągu dnia.

Na szczęście nie trzeba od razu zmieniać pracy (chociaż można poszukać lepszej na www.pracuj.pl), wystarczy żeby zacząć się ruszać. Badania pokazały, że wystarczy godzina aktywności fizycznej dziennie aby zapobiec skutkom siedzącej pracy. Może to być szybki spacer, czy jazda na rowerze, niekoniecznie wykonywane ciągiem. Naukowcy dodają, że obecnie rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia tygodniowy czas aktywności fizycznej (150 minut) to zbyt mało.

Pomóc może też ruch podczas pracy, np. korzystanie z oddalonej od naszego stanowiska drukarki lub spacer na inne piętro w celach służbowych. Warto wykorzystać na ruch przysługujące nam pięć minut przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze.

Naukowcy postulują rozwiązania systemowe, które ułatwią aktywność fizyczną pracowników. Pracodawców zachęca się do instalowania pryszniców, zapewniania karnetów na siłownię itp. Władze samorządowe i rządy natomiast do stosowania ulg podatkowych dla przedsiębiorców promujących aktywność fizyczną swoich pracowników, rozwoju infrastruktury rowerowej, budowy siłowni „pod chmurką”, czy stosowania dłuższych odstępów pomiędzy przystankami komunikacji miejskiej, aby wydłużyć spacery do pracy. Ostatnie rozwiązanie sprawdziło się choćby w Brazylii i samym Cambridge. Innym postulatem jest zwiększenie liczby godzin wychowania fizycznego w szkołach, aby przyzwyczaić ludzi od młodości do aktywności fizycznej.

Wygląda więc na to, że nie wszyscy pracownicy biurowi skończą marnie, musimy (tak, ja również) wykazać się tylko większą aktywnością poza pracą i podczas niej. Gdyby jednak ktoś usilnie chciał zmienić pracę biurową na inną, to można zajrzeć na portal http://www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Praca Maszoński Sulęcin
Praca Maszoński Sulęcin
Praca Maszoński Sulęcin
Praca Maszoński Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie