Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Na wnuczka, na policjanta, na przedstawiciela wodociągów, na panią z opieki – złodzieje i oszuści mają wiele pomysłów na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych i samotnych. Na co zwracać uwagę i jak ustrzec się przed padnięciem ofiarą przestępców?

Jak działają oszuści?
Złe zamiary może mieć każdy nieznajomy, który puka do drzwi lub zaczepia na ulicy. Takich przykładów nie trzeba szukać daleko od Sulęcina. W Rzepinie kilka lat temu dwóch mężczyzn w wieku 19 i 37 lat pobili i okradli starszego mężczyznę, który wpuścił ich do mieszkania. W Międzyrzeczu kobieta, pod pretekstem pomocy w uzyskaniu zwrotu kosztów za leczenie, dostała się do mieszkania i ukradła seniorce 36 tysięcy zł oszczędności. W Żarach złodzieje pod pretekstem pomocy przy wniesieniu zakupów weszli do domu starszej kobiety i okradli ją z biżuterii i pieniędzy. W Krośnie Odrzańskim 93-latek wydał oszustowi 2600 zł, ponieważ ten podawał się za pracownika energetyki. To tylko niektóre z sytuacji z okolic Sulęcina.

Jak rozpoznać oszusta?
Z zamiarem kradzieży może pod naszymi drzwiami pojawić się każdy. Oszustami okazują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety i mogą być w przeróżnym wieku. Mogą podawać się jako wiele różnych osób:
– wnuczek lub wnuczka,
– policjant lub policjantka,
– pracownicy spółdzielni mieszkaniowej,
– pracownik wodociągów czy energetyki,
– pracownik opieki społecznej.
Jest to tylko kilka przykładów metod złodziei. Oszuści bardzo często znajdują jakikolwiek pretekst, aby dobrowolnie wpuścić ich do mieszkania. Mogą proponować pomoc przy wniesieniu zakupów, albo przy uzyskaniu dotacji unijnych na leczenie.

Na co zwracać uwagę?

1. Dowiedz się z kim rozmawiasz i kto dzwoni. Poproś o przedstawienie się i wylegitymowanie.
2. Nie pokazuj, gdzie trzymasz pieniądze, ani nie przekazuj ich nikomu.
3. Nie wpuszczaj obcych do domu, jeśli nie musisz.
4. Weryfikuj informacje o pracownikach chcących wejść do mieszkania: zadzwoń do firmy, instytucji, rodziny czy poproś sąsiada o pomoc.
5. Nie zapisuj PIN na karcie, staraj się go zapamiętać. Jeśli ktoś ukradnie kartę do bankomatu, z zapisanym numerem PIN będzie mógł łatwo wypłacić pieniądze.
6. Nie podawaj przez telefon pełnego numeru PESEL, PIN do kart, numeru dowodu osobistego. Pracownicy banku czy ankieterzy nigdy nie będą wymagali tych pełnych danych.
7. Nie podejmuj pochopnych decyzji – masz czas na zastanowienie się.
8. Nie wpuszczaj obcych do domu i nigdy nie zostawiaj ich samych. Jeśli wejdą do mieszkania, mogą coś ukraść.
9. Poproś sąsiada, albo zadzwoń do rodziny, gdy przyjdzie ktoś nieznajomy. Pomogą oni w weryfikacji tożsamości.
10. Zadbaj o bezpieczeństwo oszczędności – bardziej chronione będą w banku, aniżeli schowane w szafie.
11. Zadzwoń na policję, jeśli podejrzewasz, że dzwoni albo przyszedł oszust.

JP

Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS