Policja i Straż Graniczna wspólnie przeciwko handlowi ludźmi
Przestępstwo, a właściwie zbrodnia handlu ludźmi, to bardzo poważny temat. Sulęcińscy policjanci uznali, że tuż przed rozpoczynającymi się wakacjami, należy poruszyć go z młodzieżą. Do współpracy w tym zakresie zaprosili Straż Graniczną. W ten oto sposób odbyła się debata społeczna, której głównym celem było uzmysłowienie uczniom I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Sulęcinie, czym jest handel ludźmi, a przede wszystkim jak nie stać się jego ofiarą. Po wygłoszonych przez funkcjonariuszy prelekcjach słuchacze mieli sporo pytań. Przeprowadzona na ich bazie dyskusja udowodniła, że debata była najlepszą formą zagłębienia się w problematykę.
W piątek (14 czerwca) punktualnie o godzinie 10.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Sulęcinie, odbyła się inauguracyjna debata społeczna pod nazwą „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi – człowiek to nie towar”, której inicjatorem był Komendant Powiatowy Policji w Sulęcinie. Termin wydarzenia nie był przypadkowy, gdyż zaplanowany został tuż przed zbliżającymi się wakacjami. W tym okresie młodzi ludzie podejmują pracę, często poza granicami kraju, dlatego tak ważne jest, aby byli oni świadomi, co do zagrożeń, jakie mogą ich spotkać. Jednym z nich jest właśnie przestępstwo handlu ludźmi. Mając świadomość powagi tego tematu, sulęcińscy policjanci zaprosili do współpracy przedstawiciela Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim, aby wspólnie przestrzec młodzież przed przestępczym procederem. Adresatami debaty byli uczniowie klas III. Udział w wydarzeniu wzięła również młodszy inspektor Ewa Szewczyk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie, Pani Agata Wdowiak Wicestarosta Sulęciński, Pan Tomasz Walenciak Dyrektor Szkoły oraz grono pedagogiczne. Pierwsza część spotkania przeprowadzona została przez młodszą aspirant Klaudię Biernacką, która przypomniała o możliwościach korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda. Następnie policjantka przeszła do meritum debaty, omawiając pojęcie handlu ludźmi, jego kwalifikację prawną, formy oraz metody działania przestępców. Mundurowa udzieliła słuchaczom również cennych wskazówek jak uniknąć wiktymizacji. Drugą część prelekcji poprowadził funkcjonariusz Straży Granicznej. Pan chorąży omówił przypadki handlu ludźmi oraz nielegalnego przemytu osób, jakie miały miejsce na terenie województwa lubuskiego. Następnie nadszedł czas na pytania. Uczniowie mieli ich naprawdę sporo, co bardzo cieszy i pokazuje jak ważną formą kontaktu ze społeczeństwem są debaty. Spotkanie zakończone zostało krótkim podsumowaniem, wypełnieniem ankiet oraz wręczeniem drobnych upominków dla młodzieży w formie osłon na kamerki laptopa.
Temat handlu ludźmi jest niezwykle ważny, dlatego też planujemy organizację kolejnych spotykań oraz debat społecznych, podczas których będziemy zwiększać świadomość społeczną w rzeczowym zakresie.
młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
Źródło: Lubuska Policja