Płodność po leczeniu onkologicznym – jak ją zachować?
Zabezpieczenie płodności to istotny krok, który daje nadzieję na przyszłość i możliwość realizacji marzeń o rodzicielstwie, nawet po zakończeniu trudnego leczenia onkologicznego. Decyzja o skorzystaniu z tej metody powinna zostać podjęta jak najwcześniej, najlepiej przed rozpoczęciem terapii we współpracy z onkologiem i specjalistą od leczenia niepłodności.
Jak leczenie nowotworowe może wpływać na płodność?
Leczenie nowotworów, choć ratuje życie, niestety często odbija się na zdolności do posiadania dzieci. Terapie takie jak chemioterapia, radioterapia czy zabiegi chirurgiczne mogą uszkadzać płodność, prowadząc do zmniejszenia liczby komórek rozrodczych lub do ich całkowitej utraty. U kobiet skutkiem może być przedwczesna menopauza, co znacząco uniemożliwia naturalne zajście w ciążę. Z kolei u mężczyzn chemioterapia niszczy zarówno komórki rakowe, jak i zdrowe tkanki, w tym plemniki. Może to prowadzić do uszkodzeń nasienia, zmniejszonej liczby plemników oraz problemów z ich jakością, w tym zmian w materiale genetycznym. Co więcej, terapia onkologiczna, zwłaszcza w formie radioterapii może powodować trwałe uszkodzenie jąder obniżając produkcję plemników lub powodując ich całkowity brak w nasieniu (azoospermię).
Jak można zabezpieczyć płodność?
Wśród najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia płodności wyróżnia się mrożenie gamet. U kobiet przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego można przeprowadzić hormonalną stymulację jajników w celu pobrania komórek jajowych, które zostaną zamrożone i przechowywane do przyszłego wykorzystania w procedurze in vitro. W przypadku mężczyzn mrożenie nasienia jest stosunkowo prostsze w porównaniu do procedury stosowanej u kobiet. Panowie nie muszą przechodzić specjalnych przygotowań, wystarczy, że powstrzymają się od stosunków seksualnych przez 3-5 dni przed oddaniem nasienia. Następnie materiał poddawany jest analizie w laboratorium i przygotowywany do mrożenia.
Zabezpieczenie płodności w ramach rządowego programu in vitro
Od czerwca 2024 roku pacjenci onkologiczni w Polsce mogą korzystać z programu refundacji procedury in vitro, która obejmuje możliwość mrożenia komórek jajowych oraz nasienia. Program dedykowany jest osobom spełniającym określone kryteria wiekowe. Kobiety mogą przystąpić do niego z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych do 42. roku życia, natomiast mężczyźni do 55. roku życia. W przypadku dawstwa komórek jajowych lub zarodków granica wiekowa dla kobiet wynosi 45 lat, a dla mężczyzn nadal jest to 55 lat. Aby móc skorzystać z zabezpieczenia płodności, pacjenci muszą najpierw przejść proces kwalifikacji u realizatora. W okolicach województwa lubuskiego z tej możliwości można skorzystać np. w Klinice Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a.
Więcej informacji o refundacji in vitro znajduje się na dedykowanej stronie internetowej:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
art. sponsorowany